21 Април, 2026

Активисти получиха достъп до руска база данни с похитени украински деца

Активисти получиха достъп до руска база данни с похитени украински деца

Руснаците събирали информация дали децата притежават недвижимо имущество

Групата KibOrg заяви, че е получила достъп до руската „държавна“ база данни "Децата на Донбас", която съдържа информация за похитените от руските окупатори украински деца. Активистите са идентифицирали лица, отговорни за това престъпление - колаборанти от Мариупол, предаде Униан.

Става дума за над половин терабайт данни, включващ подробна информация за децата – пълните им имена и снимки, местата на пребиваване, роднините, номерата на свидетелствата за раждане, ръста, цвета на очите и косите, заболяванията им, особеностите на характера.

Съобщава се, че руснаците събират данни за това дали има недвижимо имущество, принадлежащо на  похитените деца.

Базата данни съдържа регистър на осиновените и на тези, които подлежат на осиновяване, както и регистър на осиновителите, опекуните, попечителите. Също и отделен регистър на изведените от Донбас деца.  

Събраните материали ще бъдат присъединени към делото за похитените деца на Украйна, което се води в Международния наказателен съд в Хага. В началото на 2023 г. този съд издаде международна заповед за арест на президента на Русия Владимир Путин и руския детски омбудсман Мария Лвова-Белова – като носещи отговорност за това военно престъпление. 

Информационният масив функционира в окупираната част на Донбас от 2016 г. Руските власти имат намерение да я свържат с общоруската база данни за децата. Достъп до нея имат само отделни лица, назначени от руската държавна служба по въпросите на семейството децата (ГСССД).

Екипът на KibOrg, който включва журналисти и IT-специалисти, е получил достъп до базата данни благодарение на лица, които с риск за собствената си сигурност са я споделили с групата.

Похитените украински деца са над 700 000.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

The Washington Post: След изборите в България за Русия се появи нов плацдарм в Европа 

The Washington Post: След изборите в България за Русия се появи нов плацдарм в Европа 

"Радев фактически повтаря тезите на руската пропаганда относно сигурността, се посочва в статията

В Киев: Какво да очаква Украйна от България, която избра проруски сили?

В Киев: Какво да очаква Украйна от България, която избра проруски сили?

Бившият министър на външните работи  на Украйна Павло Климкин новото правителство може да създава проблеми на страната му

Ким Чен-ун наблюдава изстрелването на ракети с касетъчни боеприпаси заедно с дъщеря си

Ким Чен-ун наблюдава изстрелването на ракети с касетъчни боеприпаси заедно с дъщеря си

Ким Чжу Е се смята за наследничка на севернокорейския диктатор. Ракетите са поразили целта на острова, а лидерът на КНДР е изразил удовлетворение от резултатите от изстрелванията