23 Ноември, 2024

Албанците капитулираха пред Мицкоски: Ще впишат българите в македонската конституция, но друг път

Албанците капитулираха пред Мицкоски: Ще впишат българите в македонската конституция, но друг път


Албанският коалиционен партньор ВЛЕН/"Вреди" на македонския премиер Християн Мицкоски се отрече от своето искане българите да бъдат вписани в Конституцията на Северна Македония в рамките на 6 месеца, съобщи БГНЕС.

ВЛЕН постави именно това условие, за да състави правителство с ВМРО-ДПМНЕ след парламентарните избори през месец май. Лидерът на ВЛЕН Арбен Таравари (настоящ министър на здравеопазването) даваше това обещание по време на цялата си предизборната кампания.

Нещо повече - албанският блок вече защитава тезата на Мицкоски за предоговаряне на условията за започване на преговори с Европейския съюз. Такава възможност обаче беше категорично отхвърлена от редица европейски дипломати.

Коалиция ВЛЕН оправдава промяната на своята позиция с липсата на редовно правителство в България.

Говорителят на ВЛЕН Фари Хисени посочи, че "политическата нестабилност в България е причината партията му да не поиска до шест месеца българите да бъдат включени в Конституцията."

"В постоянна комуникация и координация сме с международните фактори. Това са теми от по-широк кръг, което означава, че може да се отвори възможност, защото имаме ad hoc ситуация със съседна България. Ако имаше работещо правителство в България, смятам, че вече щяха да са започнали преговорите за постигане на споразумение между Северна Македония и България“, каза Хисени.

Според него, "предвид ситуацията в Република България, има възможност, съгласувана с международните фактори, да се удължи срокът за конституционни промени."

„В момента имаме ситуация в друга държава, която не е стабилна по отношение на изпълнителната власт. Така че не можем да виним нещо друго, когато втората страна в целия процес няма стабилно правителство или няма човек, който да преговаря по конкретната тема. Не зависи от Северна Македония, а от политиките в съседна България“, добави Хисени.

От ВЛЕН не уточняват дали са съгласни с идеята на коалиционния партньор ВМРО-ДПМНЕ за конституционни промени "с отложено влизане в сила".

Бившите управляващи от Социалдемократическия съюз /СДСМ/ настояват ВЛЕН да изпълни дадените обещания относно отварянето на Конституцията и вписването на българите в нея.

Премиерът Християн Мицкоски на няколко пъти подчерта, че "няма условия за започване на разговори със сегашното българско правителство" за продължаване на процеса на европейска интеграция на Скопие. Той обяви, че в страната "само няколкостотин граждани се определят като българи", а "македонците ще скъсат българските си паспорти, щом влезнат в ЕС".

БГНЕС припомня, че посланикът на ЕС в Скопие Дейвид Гиър заяви, че е скептичен, че може да се постигне по-добър компромис с България, говорейки за конституционните промени. Преди две седмици Гиър подчерта, че в Брюксел няма воля за промяна на Преговорната рамка за Скопие.

Специалният представител на Федерална Република Германия за Западните Балкани Мануел Сарацин отбеляза, че Скопие не оправдава надеждите за вписване на българското население в Северна Македония в Конституцията.

"(Премиерът на РСМ) Мицкоски подчерта колко важна за него е евроатлантическата ориентация на Северна Македония - пътят й към Европейския съюз и членството в НАТО. И аз му вярвам. Рано е да се каже дали той и неговото правителство наистина са готови да вървят по този път. Трябва да съдим по делата на това правителство", подчерта германският дипломат.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства