22 Декември, 2025

Албин Курти: Сърбия е като нацистка Германия, може да предизвика трета балканска война

Албин Курти: Сърбия е като нацистка Германия, може да предизвика трета балканска война

Албин Курти

Премиерът на Косово Албин Курти обвини сръбското правителство, че заплашва да започне нова балканска война, за да извлече отстъпки от Запада.

В интервю за "Дейли Телеграф" Курти обвини сръбския президент, че се държи като "Германия между двете световни войни".

Той предупреди, че последните кризи в Косово и Босна и Херцеговина могат да ескалират, ако западните правителства не ги вземат насериозно.

По-рано тази седмица върховният представител на ООН в Босна и Херцеговина добави, че Дейтънското мирно споразумение от 1995 г. е близо до крах.

„Мисля, че определено е по-опасно от преди, те искат да действат като Германия между двете световни войни: „Ако не стане на нашето, ще провокираме още една.“ Сърбия харчи шеметно през последните години за военни разходи. За кого купуват всичко това?", попита Курти.

Както посочва "Дейли Телеграф", бюджетът за отбрана на Сърбия е нараснал с около 70 процента до около 1,5 милиарда долара годишно от 2015 г., което я прави най-големият военен „вложител“ в Западните Балкани. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

"Военната разузнавателна служба увеличава ударните санкции върху енергийния сектор на държавата-агресор, която е пряко замесена във финансирането на войната ", заяви източник

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

През последните 30 години РС Македония е променяла няколко пъти конституцията си, знамето си, името си, а да не говорим дори за поредицата от национални отстъпки, които са направени, оплака се македонският външен министър

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

„Седейки тук днес, не бих твърдял с увереност, че ще стигнем до мирно решение. Мисля, че има голяма вероятност да го направим, и голяма вероятност да не го направим“, заяви вицепрезидентът на САЩ