17 Март, 2026

Симов замазва скандала в "Дума": Дърева и Христова не са уволнени, изтекоха им договорите

Симов замазва скандала в "Дума": Дърева и Христова не са уволнени, изтекоха им договорите

Александър Симов

Социалистът смята, че вестникът има нужда да се отвори към новото поколение журналисти, но двете дами остават автори в медията

БСП отдавна дължи едно по-голямо внимание на в. “Дума“, някаква промяна на редакционната политика, срещу която промяна винаги е имало системни опити за нейното отхвърляне. Това заяви народният представител от "БСП за България" Александър Симов в ефира на БНР. Социалистът припомни, че през 2018 г. е бил назначен нов главен редактор, млад човек, с идеята да се промени нещо в “Дума“, но тогава отново е имало недоволство.

Във връзка с твърденията, че журналисти са били уволнявани от вестника, Симов бе категоричен: "Това не е отстраняване на журналисти, говорим за обръщане на внимание на в. “Дума“. Не се провежда каквато и да е чистка", обясни той.

"Те не се водят на трудови договори, те са автори във в.“Дума“ и могат да продължат да бъдат такива", коментира той относно Велислава Дърева и Велиана Христова.

"Никой не е оспорил тяхното право да бъдат автори, както и никой не спрял материал на Велислава Дърева, когато тя го е предложила за “Дума“, каза още Симов като допълни, че към тях има предложение да продължат да пишат, но друг е въпросът дали искат да го приемат или не.

По думите на социалиста към момента става въпрос за вдигане на шум: "Тяхно право е, всеки има право да заявява политически позиции и да прави политически сравнения, но не смятам че има някаква драма", обясни Александър Симов.

Социалистът смята, че вестник “Дума“ има нужда да се отвори към новото поколение журналисти, да дойдат нови млади хора, за да се види ново отношение към света.

"Трябва да видим всяко ръководство каква политика ще предложи, да има 100 дни толеранс. Новото ръководство на “Дума“ в лицето на Нора Стоичкова, която смятам за един много добър журналист, не получи такъв шанс. От самото начало тръгнаха срещу нея с лични квалификации", коментира Симов.

По думите му на левицата предстои Конгрес, на който е мястото за обсъждане на проблемите в БСП. "Разговорът за “Дума“ предстои, има си място, имаме Конгрес, на който да си поставим въпроса за левите медии. Никой не е забранил дискусията в БСП. Някои хора, обаче, не бива да я водят през медиите и за разнообразие този път трябва да си я проведем на партийните форуми", заключи Александър Симов.
Сподели:

Коментари (0)

20 доброволци с алпийска техника спасиха бедстващи овце в 300-метрова пропаст

20 доброволци с алпийска техника спасиха бедстващи овце в 300-метрова пропаст

Собственикът потърсил помощ на 112 и на място на два пъти бил изпращан спасителен екип на пожарната. Със задачата се справили доброволци от Спасителния център за диви животни към „Зелени Балкани".

Борисов готви знакови кметове на ГЕРБ за ролята на Цветанов (Видео)

Борисов готви знакови кметове на ГЕРБ за ролята на Цветанов (Видео)

Лидерът на ГЕРБ обмисля нова длъжност за успешните си кметове Димитър Николов и Живко Тодоров

Детекторът на лъжата влиза в МВР: полиграфът става задължителен за шефските постове

Детекторът на лъжата влиза в МВР: полиграфът става задължителен за шефските постове

Изследването с полиграф е предвидено като "допълнителен оценъчен елемент" и няма "елиминаторен характер" в конкурсната процедура