"Парламентът прие резолюция относно върховенството на закона в България. Резолюцията бе гласувана от 358 евродепутати, а против бяха 277. 56 евродепутати се въздържаха. Ако анализираме този резултат, ще разберем, че практически ЕП е далеч от единно становище срещу нашата страна. Казвам срещу нашата страна, защото практически резолюцията има точно такъв характер: да опетни България конкретно за неща, които по-скоро са част от фалшивите новини, от дезинформацията, от лъжите и клеветите, които се разпространяват в българското публично пространство". Това каза евродепутатът от СДС/ЕНП Александър Йорданов пред "Фокус".
"Тук е важно да се каже, че разликата между гласувалите за резолюцията и тези, които са били против нея, е само 25 гласа, от които гласове 6 са били на български евродепутати. Което за мен е позорно, но е факт. Това са депутатите на БСП – 5 и Радан Кънев от „Демократична България“. Показателно е, че сблъсквайки се с толкова непрофесионално и наистина антибългарски написан текст на документ на ЕП, тримата представители на ДПС, които са в Либералната група на ЕП, са се въздържали. Те са застанали дори против мнението на групата си. Тук е важно да се каже, че практически в парламента се реализира ляволиберален комплот срещу нашата страна. За пореден път се видя, че в ЕП България няма приятели в лицето на социалисти, зелени, либерали и комунисти. За първи път, аз съм от 1 г. в ЕП, но все пак за първи път виждам как тяснопартийни интереси се поставят над политическия здрав разум, над професионалната обективност, да не говоря, че се поставят над човешкия морал. И го казвам това, защото само преди няма и 10 дни излезе докладът на ЕК за върховенството на закона в България, който доклад даде наистина обективна, професионално изготвена от професионалисти и експерти оценка, която всички определиха, включително и тук в ЕП като обективна и балансирана оценка за България. Докато оценката, която дадоха социалисти, зелени, либерали и комунисти, плюс вече казах Радан Кънев от ДБ е клеветническа оценка за нашата страна", коментира Йорданов.
"И къде всъщност е проблемът? Проблемът е в това, че ако оставим дори този въпрос, че резолюцията няма задължителен характер, тя не ни задължава като държава с нищо, а това трябва добре да се разбира, дори да оставим този въпрос, тук става дума за това, че в бъдеще време, след година, след две, след три, когато се приемат други документи по различни въпроси, други документи, свързани с България от ЕП, тази резолюция винаги ще се сочи и ще се цитира като приет някога документ. И тя ще тежи като грозно петно върху нашата страна. И тук някак си нашите евродепутати – социалисти и Радан Кънев отново подчертавам от ДБ, не можаха да разберат, че трябва в ЕП да се прави разлика между тяснопартийните амбиции, меракът да се вземе властта в България и прочие, и това, което е нашето отношение към Отечеството ни, към Родината ни, към това, че е страшно тя да бъде клеветена по този начин, както това е направено в тази резолюция. Не може името на България да се използва за тяснопартийни цели. Не може да си правиш кариера, партийна, политическа на гърба на това да клепаш своята страна. Аз може би съм човек от по-възрастно поколение, стар вече, но аз така съм възпитаван. Аз не мога да се обърна и да пиша срещу България, само защото, видите ли, искам да дойда след няколко месеца на власт. Това за мен е абсурдно. И затова съм възмутен", каза още евродепутатът.
"Като се прочете резолюцията се вижда, че едва ли не България не е виновна единствено за потъването на кораба „Титаник“ и не е виновна за изригването на вулкана Везувий. За всичко останало, за което се сещате и за което е ставало дума за Европа и по света, ние сме виновни. И тук са именно тези текстове, които изтъкнахте, които евродепутатите от ЕНП се опитаха тази сутрин да променят, да подобрят, да ги изхвърлят от резолюцията. За съжаление обаче те останаха в малцинство и не успяхме. От над 43 текста, които предложиха от Европейската народна партия и от европейските консерватори и реформисти, това всъщност е европейската десница, някои от тях преминаха и коригираха глупости, написани в резолюцията. Тези, за които казвате, за съжаление останаха и това е доста несправедливо, като аз абсолютно съм възмутен от факта, че резолюцията включва както въпросите за еднополовите бракове, както Истанбулската конвенция, която в България има решение на Върховенството на закона, защото Върховенството на закона е Конституционния съд, значи тук ние имаме декларация, резолюция за върховенство на закона, трябва да признаем върховенството на решенията на българския Конституционен съд. И това не се прави в тази резолюция. Също така и цитирането на съдебните решения срещу България, направени в Страсбург, в които се цитира именно делата срещу България, които водеше организацията ОМО „Илинден“, която иска да се признае македонско малцинство в България. Няма как България да наруши собствената си Конституция, за да удовлетвори едни хора, които искат да нарекат себе си такива, каквито те не могат. Ако са били македонско малцинство в България, то тогава защо е бил необходим Гоце Делчев? Практически наистина се получи и сме свидетели на обединяване на левите сили в парламента и България стана теренът, площадката, върху която се изпробва тази борба на левица и десница", посочи Александър Йорданов.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."