24 Януари, 2026

Александър Йорданов: Ако новото име на Македония я отличава географски, може да се окаже проблем

Александър Йорданов: Ако новото име на Македония я отличава географски, може да се окаже проблем

Александър Йорданов

Най-подходящо е името Република Нова Македония, защото става дума за нова държава, обясни бившият посланик там

"Република Нова Македония" е най-подходящ вариант за ново име на държавата. Тази позиция изрази в студиото на "България он Еър" бившият посланик на България в Скопие Александър Йорданов, който коментира протестите и споровете за името на западните ни съседи.

Той обясни, че е изненадан от предложените варианти, които се обсъждат. По думите му всичко се върти около име, което съдържа географски понятия и точно това е проблем, защото държавите избягват да поставят географски имена на своите страни.

"Едно такова име би казало да, в историята някъде има Македония, но тя сега се намира в три държави, а сега е създадена една нова държава от четвърт век и тази нова държава е върху част от територията на областта Македония, но тя е нова", аргументира позицията си Йорданов.

Йорданов обясни, че една географска област не може да бъде част от територията само на една страна. Затова и гърците мислят, че в името на Македония има иредентизъм, тоест опасност, че в един момент в тази държава ще се появят политици, които ще предявят претенции към съседна държава на базата на това географско име", поясни бившият наш посланик в Македония.

Ако ще се казва "Горна Македония", гърците си решават проблема, но трябва да знаем, че в тази част влизат Благоевград и Кюстендил. Същото се случва, ако името е "Северна Македония, предупреди Александър Йорданов.

Сподели:

Коментари (0)

Габриел Вълков: Виждам в Радев партньор на БСП

Габриел Вълков: Виждам в Радев партньор на БСП

Той е получил номинации за председател на БСП. „Приемам номинациите, да видим какво доверие ще получа от структурите и след това от конгреса.“

Жена загина при пожар в центъра на столицата, пострадаха деца

Жена загина при пожар в центъра на столицата, пострадаха деца

Докато лекарите са преглеждали пострадалите, избухнала бутилка, която е счупила стъклото на една от линейките

Велислав Величков: Падне ли Сарафов, рухва цялото домино

Велислав Величков: Падне ли Сарафов, рухва цялото домино

Велислав Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки" и студентът по право Александър Танев коментират, че младите хора могат да превърнат темата за правосъдието в "тренди" кауза: "Да протестираш срещу главен прокурор също е забавно, важно и модерно."