Миналата година Съединените щати преживяха нещо, което не се е случвало от Голямата депресия насам: самите американски граждани напускат в рекорден брой. За първи път оттогава повече хора се изнесоха от страната, отколкото се заселиха в нея.
Дали на своята 250-та годишнина Америка се е превърнала от земя на имиграция, в страна на емиграцията?
Миналата година САЩ преживяха нещо, което не се е случвало от Голямата депресия насам: повече хора се изнесоха от страната, отколкото се заселиха в нея, съобщава The Wall Street Journal.
Администрацията на Тръмп приветства масовия отлив – отрицателната нетна миграция – като изпълнение на обещанието си да увеличи депортациите и да ограничи новите визи. Под бурните процеси на тези имиграционни мерки обаче се крие по-малко забележим обрат: самите американски граждани напускат в рекорден брой, като се заселват отново със семействата си в земи, които намират за по-достъпни и безопасни.
От времето на администрацията на президента Айзенхауер САЩ не са събирали изчерпателна статистика за броя на напускащите граждани.
Но данните за разрешенията за пребиваване, покупките на жилища в чужбина, записаните студенти и други показатели от повече от 50 държави показват, че американците "се доверяват на краката си" за напускане на страната в безпрецедентна степен. Милионна диаспора учи, работи дистанционно и се пенсионира в чужбина.
Новата американска мечта за някои от гражданите е вече да не живеят в САЩ.
По калдъръмените улици на Лисабон, например, толкова много американци грабват апартаменти, че най-новопристигналите от САЩ споделят, че чуват в града предимно собствения си език, вместо португалския.
Един от всеки 15 жители на модерния квартал Grand Canal Dock в Дъблин е роден в САЩ, според брокери на недвижими имоти, което е по-висок процент от американците, родени в Ирландия по време на притока на американци през 19-ти век след Картофения глад.
В Бали, Колумбия и Тайланд напрежението в жилищното настаняване на американските дистанционни работници, платени в долари, вдъхнови местните жители да организират протести.
Превод: Faktor.bg
Още от Улицата
Дошло е време за гражданска партия - кой, ако не площадът, може да я роди?
Следващият протест може да бъде учредително събрание на открито
Шофьор с 500 грама фентанил залови полицията в Пловдив
В контекста на черния пазар това количество представлява изключително сериозен обем поради високата токсичност и силата на действие на този вид опиати.
Порязаха с 5 милиона евро парите за вероизповеданията
Стъпките в тази посока се предприемат заради огромния дефицит, който управляващите се опитват да намалят с мерки, които нямат нищо общо с реформи