23 Ноември, 2024

Американски експерт: Вучич очаква Тръмп да подкрепи подялбата на Косово и Босна и Херцеговина

Американски експерт: Вучич очаква Тръмп да подкрепи подялбата на Косово и Босна и Херцеговина

Александър Вучич

Путин продължава да е фаворит на сръбските граждани

Броени дни преди президентските избори в САЩ сръбските политици не разкриват предпочитанията си в надпреварата за Белия дом.

"Мисля, че сега са много по-предпазливи, като се имат предвид предишните грешки в преценката за това кой ще спечели“, казва пред Радио Свободна Европа Иван Вейвода от Института за хуманитарни науки във Виена.

За разлика от 2020 г., когато белградското правителство открито подкрепи републиканския кандидат Доналд Тръмп, сега президентът Вучич казва, че „има предпочитания“, но няма да ги разкрие публично. „Вучич не се крие добре и е очевидно, че той предпочита Тръмп пред кандидата на демократите Камала Харис“, казва Даниел Сървер, професор в университета „Джон Хопкинс“ в САЩ.

Всъщност проправителствените медии открито подкрепят Доналд Тръмп. Независимото бюро за социални изследвания (BIRODI) показва, че положителните споменавания на републиканския кандидат преобладават в медиите. "Те го популяризират по две причини: желанието да видят как един авторитарен модел на управление получава международна легитимност, в допълнение към търговските интереси, които са заложени“, казва Зоран Гаврилович, директор на BIRODI. „Медиите, повлияни от държавата, се опитват да представят тръмпизма като положителна алтернатива, която обслужва автократичния режим в Сърбия,“ казва още той.

Той допълва, че голяма част от сръбското общество се обръща към популистки лидери и не подкрепя демократичните форми на управление, което се потвърждава от изследванията, според които руският президент Владимир Путин е най-популярният световен лидер сред сръбските граждани. След него се нареждат китайският президент Си Дзинпин и унгарският министър-председател Виктор Орбан, който открито подкрепи Доналд Тръмп преди изборите в САЩ. Според Даниел Сървер Доналд Тръмп е „много по-популярен“ в Сърбия от своята съперничка Камала Харис. „Той е етнически националист, супермен, което го прави привлекателен за много хора в Сърбия“, смята Даниел Сървер.

По време на Световния форум за сигурност в Прага на 31 август самият Вучич заяви, че „има предпочитания, но няма да ги изрази публично“. Месец по-късно той заяви, че резултатът от изборите е много несигурен и че Сърбия трябва да помисли „как да се запази и защити“. „Гледаме кой може да е в отбора на Доналд Тръмп и кой може да е в отбора на Камала Харис“, каза той пред телевизия Pink на 26 септември.

На 23 септември синът на кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп-младши пристигна в Белград, където беше домакин на вечеря със сръбски бизнесмени. Обсъжданите теми бяха „инвестициите и привлекателността на бизнес средата в региона и в Сърбия от гледна точка на инвеститорите от САЩ“. Доналд Тръмп-младши е вицепрезидент на Trump Organization, която включва стотици компании и партньорства, които притежават или управляват търговски сгради, хотели и други активи по целия свят. Той участва и подкрепя президентската кампания на баща си и е свидетел по време на съдебния процес през 2023 г., в който семейство Тръмп е обвинено в данъчни престъпления. Според обвиненията Trump Organization е преувеличила богатството си и е фалшифицирала бизнес документи.

Няколко месеца преди посещението на Тръмп-младши Сърбия подписа договор с компанията на зетя на Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, за „съживяване“ на бившия комплекс на Генералния щаб в центъра на Белград, върху чиито руини се планира да бъдат построени две сгради с апартаменти и хотели, въпреки че този имот все още е защитен като културна ценност. Договорът все още не е публикуван, но на 18 март вестник "The New York Times" писа, че инвестицията е на стойност 500 млн. долара и че Сърбия ще получи 22% от печалбата.

Бившият специален пратеник на Вашингтон за диалог между Сърбия и Косово Ричард Гренел, който редовно посещава Белград, също преговаря за закупуването на централата. „Кушнер и Гренел искат да контролират ценни недвижими имоти, а това ще даде на Тръмп още една причина да бъде приятелски настроен към Сърбия, защото нищо не го мотивира повече от парите“, обяснява Даниел Сървер.

Ричард Гренел посети Сърбия след загубата на Тръмп на изборите през 2020 г. В проправителствените медии той е представен като човек, който е благосклонен към Белград. Самият той заяви, че двата проблема в диалога между Белград и Прищина са Европа и правителството на косовския премиер Албин Курти. Александър Вучич го награди с орден през октомври 2023 г. „Имам честта от името на гражданите на Сърбия да изразя благодарността си към човека, който за кратко време и с упорита работа оказа значително влияние върху отношенията между Сърбия и Съединените щати и обогати по съществен начин връзките между нашите народи“, заяви тогава сръбският президент.

Вучич на два пъти направи неверни прогнози за резултатите от изборите в САЩ. Първият път през 2016 г., когато подкрепи кандидата на демократите Хилари Клинтън, която загуби от Доналд Тръмп в президентската надпревара. Няколко дни след обявяването на резултатите по улиците на Белград се появиха билбордове в подкрепа на новия президент на САЩ. Четири години по-късно, по време на кампанията на Доналд Тръмп за нов мандат, сръбските официални лица не скриха подкрепата си. Бившият ръководител на дипломацията, а сега министър на вътрешните работи, Ивица Дачич заяви през юни 2020 г., че Белград трябва да бъде по-активен в подкрепата на Тръмп и да мотивира сърбите в САЩ да гласуват за него.

През септември 2020 г. Александър Вучич подписа в Белия дом с бившия косовски министър-председател Авдула Хоти Споразумение за нормализиране на икономическите отношения между Сърбия и Косово, известно като Вашингтонското споразумение. Доналд Тръмп, който присъстваше на подписването, определи споразумението като успех, а Александър Вучич получи като подарък писалка и ключовете за Белия дом. При завръщането си в Белград сръбският президент заяви, че американският му колега е изправен пред „мръсна кампания“, но че въпреки това е убеден, че ще спечели изборите. Проектите, предвидени във Вашингтонското споразумение, като изграждането на „магистралата на мира“ Ниш-Прищина, железопътната линия и подялбата на езерото Газивода, са стартирали само частично. Изградени са няколко километра път от Ниш към границата с Косово. Писмата за намерения за създаване на въздушен маршрут между Прищина и Белград, подписани през януари 2020 г. в присъствието на Ричард Гренел и съветника по националната сигурност Робърт О'Брайън и които бившият американски президент определи като „нова победа“, останаха на етап намерения. Що се отнася до проекта "мини Шенген“, по-късно преименуван на „ Отворени Балкани“, стартиран от Сърбия, Албания и Северна Македония, към него не се присъединиха Косово, Черна гора и Босна и Херцеговина.

„Вучич се надява, че Тръмп като президент ще подкрепи разделянето на Косово, което ще доведе и до разделяне на Босна. При сегашното положение в Черна гора това би създало желания от него „сръбски свят““, казва Даниел Сървер. През 2018 г. беше предложена размяна на територии между Сърбия и Косово като начин за нормализиране на отношенията им. Въпреки че администрацията на Тръмп не подкрепи официално този ход, бившият съветник по националната сигурност Джон Болтън предположи, че може да се включи, „ако обстоятелствата го изискват“. Брюксел обаче предупреди, че това би довело до още по-големи проблеми в региона с риск от каскадни промени на границите.

За разлика от администрацията на Тръмп, която често изразяваше несъгласие с подхода на Европейския съюз към Балканите, екипът на Джо Байдън се опита да синхронизира дейностите си с Брюксел, за да подкрепи европейската интеграция на региона и да разреши ключови въпроси, особено в преговорите между Белград и Прищина. Според Иван Вейвода обаче не бива да очакваме съществени промени в балканската политика, независимо от изхода на изборите. „Безсмислено е да се мисли, че нещо ще бъде напълно различно. Може да има промени по отношение на Европа и дори в рамките на Съединените щати, но не и когато става въпрос за нашия регион, който е малък в сравнение с други глобални предизвикателства“, смята още сръбският учен./ БГНЕС
Сподели:

Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица

На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна

Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия

Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество

Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген

Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния