Два кораба на американските военноморски сили навлязоха в Тайванския проток - това първата подобна маневра след посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайпе, при което се стигна до изостряне на отношенията между Вашингтон и Пекин. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на трима представители на американската администрация.
През последните години военни кораби на САЩ, а понякога и на съюзнически държави като Великобритания и Канада, редовно преминават през пролива, което предизвиква гнева на Пекин. Китай, който твърди, че Тайван е негова територия, въпреки възраженията на демократично избраното правителство в Тайпе, започна военни учения близо до острова след посещението на Пелоси в началото на август и тези учения продължават. Пътуването разгневи Пекин, който видя в него опит на САЩ да се намесят във вътрешните работи на Китай.
Служителите, говорещи при условие за анонимност, заявиха, че крайцерите на ВМС на САЩ "Чанселърсвил" и "Антиетам" извършват операцията, която все още е в ход. Подобни операции обикновено отнемат между 8 и 12 часа и се наблюдават отблизо от китайските военни.
Тесният Тайвански проток е чест източник на военно напрежение, откакто през 1949 г. победеното правителство на Република Китай избяга в Тайван след загубата на гражданската война с комунистите, които създадоха Китайската народна република.
Пелоси беше последвана около седмица по-късно от група от петима други американски законодатели, като в отговор китайските военни проведоха още учения в близост до Тайван.
Сенатор Марша Блекбърн, американски законодател в сенатските комисии по търговия и въоръжени сили, пристигна в Тайван в четвъртък на третото посещение на американски високопоставен представител този месец, като не се поддаде на натиска от страна на Пекин да спре пътуването.
Администрацията на Байдън се опитва да запази напрежението между Вашингтон и Пекин, нагнетявано от посещенията, да не прерасне в конфликт, като повтаря, че подобни пътувания на конгресмени са рутинни.
Съединените щати нямат официални дипломатически отношения с Тайван, но по закон са задължени да предоставят на острова средства за самозащита.
Китай никога не е изключвал възможността да използва сила, за да постави Тайван под свой контрол.
Правителството на Тайван заявява, че Китайската народна република никога не е управлявала острова и затова няма право да претендира за него, и че само 23-милионното население може да решава бъдещето си. /БГНЕС
Още от Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.