6 Февруари, 2026

Американски безпилотен самолет "шпионирал" в района на Донбас?

Американски безпилотен самолет "шпионирал" в района на Донбас?

Маршрутът на полета на американския дрон до Донбас е минал през Гърция, България и Румъния

Стратегически безпилотен летателен апарат на Американските военновъздушни сили RQ-4B Global Hawk е извършил петчасов разузнавателен полет близо до линията на съприкосновение в Донбас. По време на прелитането няколко пъти се е приближил до руските граници, предава руската агенция Интерфакс, цитирана от "Фокус".

Маршрутът на полета на американския дрон до Донбас е минал през Гърция, България и Румъния. Той премина границата на Украйна на север от Молдова.

Това е първият полет на американския дрон RQ-4 Global Hawk над Донбас през ноември. Миналия месец е имало три подобни полета по линията на съприкосновение в Донбас и в близост до руските граници, включително на 8, 19 и 24 октомври.

Апаратът RQ-4 Global Hawk е проектиран да извършва стратегическо въздушно разузнаване дълбоко в противниковата територия за дълго време.

Когато лети на голяма надморска височина, той е в състояние да изследва големи площи, да извършва разузнаване на точкови цели с висока разделителна способност и да предава разузнавателна информация в реално време.
Сподели:

Коментари (0)

61% от украинците се доверяват на Зеленски, показва национално проучване

61% от украинците се доверяват на Зеленски, показва национално проучване

Констатациите са публикувани от Киевския международен институт по социология (КИИС), който е провел телефонни интервюта в контролирана от правителството територия между 23 и 29 януари

ЕК: TikTok е нарушител на правилата, дизайнът му пристрастява

ЕК: TikTok е нарушител на правилата, дизайнът му пристрастява

Функциите за неограниченото скролване, автоматичното възпроизвеждане на съдържание и постоянното получаване на съобщения са в разрез с европейските правила за цифровите услуги

ООН настоя Испания да спре участието на деца в борбите с бикове

ООН настоя Испания да спре участието на деца в борбите с бикове

В публикуван доклад комитетът настоява страната да въведе без изключения минимална възраст от 18 години за присъствие и участие в празници и училища, свързани с коридата