Разузнавателните служби на САЩ смятат, че в обозримото бъдеще Русия ще бъде основен съперник на страната в разработването и производството на оръжия за масово поразяване, съобщи VoA. Информацията е позована на доклад на директора на Националното разузнаване на САЩ, посветен на заплахите, пред които е изправена страната.
Документът е публикуван преди насрочените за днес изслушвания в специалната комисия по разузнаването към Камарата на представителите в американския Конгрес.
"По наши оценки, Русия в обозримото бъдеще ще остане най-големият съперник на САЩ, с най-големи възможности от гледна точка на оръжията за масово унищожение, тъй като тя разширява и усъвършенства ядрения си арсенал и разширява възможностите на стратегическите и нестратегическите си въоръжения." – се казва в документа.
Подчертава се, че Москва разработва системи, целящи преодоляване на американската система за противовъздушна отбрана.
Докладът съдържа и оценки за Китай. Посочва се, че Пекин ще продължи да осъществява най-голямото в своята история разширяване на ядрените сили и диверсифициране на арсенала си.


Коментари (0)