Според критиците на Тръмп, президентът на САЩ разрушава трансатлантическия алианс, но всъщност го укрепва. Това мнение изразява Найъл Гардинър, директор на Центъра за свобода „Маргарет Тачър“ към фондация „Херитидж“.
Според него Тръмп е много по-заинтересован от бъдещето на Европа, отколкото Джо Байдън по време на президентството си.
„Евроскептичният подход на Тръмп към ЕС задълбочава връзките на Америка с отделни европейски държави, но в ущърб на Брюксел“, отбелязва Гардинър в статията си за The Telegraph .
Експертът смята, че макар американският лидер демонстративно да не харесва Европейския съюз, той всъщност е най-трансатлантически настроеният президент след Роналд Рейгън, който искрено се грижи за бъдещето на Европа.
И все пак президентът Тръмп е изправен пред безкрайни атаки от управляващите елити в западноевропейските столици, които не гледат сериозно на неговите уж радикални политически решения – точно тези, които правят Америка по-безопасна, за разлика от Европа, където десетилетия на отворени граници и масова миграция продължават да водят до нарастваща престъпност и хаос в европейските страни.
Байдън и неговият вицепрезидент Камала Харис се радват на похвали от европейските медии и политически елити, въпреки че не правят почти нищо за укрепване на западната сигурност, докато Тръмп се сблъсква с враждебност към идеите си от някои европейци.
Понякога това граничи с лична омраза, съчетана с отказ да се признае, че Европа е в състояние на сериозен икономически и културен упадък, който „разкъсва тъканта на много страни“, се казва в статията.
Президентството на Тръмп предизвиква Брюксел, поставя под въпрос самия европейски проект и събаря защитните стени на ЕС.
„Тръмп е първият евроскептичен президент в историята на САЩ, който открито подкрепя суверенитета и самоопределението в Европа. Той е твърд привърженик на Брекзит и вярва, че излизането на Великобритания от ЕС е повратна точка за Европа“, подчерта Гардинър.
Твърди се, че политиката му плаши европейския елит, но същевременно отговаря на настроението на обществото в много европейски страни, включително Франция и Германия. В същото време Тръмп се е превърнал в защитник на НАТО - съюз, който реално функционира, за разлика от ЕС, според автора. На успешната среща на върха на НАТО в Хага през юни всички членове обещаха да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП, което беше пряк резултат от натиска на САЩ.
Освен това, както показа неотдавнашната среща на върха на европейските лидери в Белия дом, организирана от Тръмп, Европа вече признава, че само американското лидерство може да принуди кремълския диктатор Владимир Путин да прекрати агресивната си война срещу Украйна.
Тръмп заплашва Москва със сериозни последици, ако откаже да преговаря с Украйна, а САЩ имат възможността да навредят на руската икономика, ако е необходимо. Трудно е да си представим, че Камала Харис би могла да събере европейски лидери във Вашингтон или Хага, за да укрепи единството на свободния свят, казва експертът.
Администрацията на Тръмп също така активно се намесва в европейските дела, като изисква сигурни граници, защитава свободата на словото и отхвърля масовата миграция. Президентството на Тръмп защитава сигурността, суверенитета и културата на Европа, превръщайки защитата на западната цивилизация в приоритет на световната сцена.
Превод: Faktor.bg


Коментари (0)