13 Август, 2026

Анализатор: Важно е да се помисли как да се попречи на Унгария да блокира важни геополитически процеси

Анализатор: Важно е да се помисли как да се попречи на Унгария да блокира важни геополитически процеси

Залозите за бъдещо членство на Украйна и Молдова са много различни за ЕС

ЕС е все повече политически, а не просто икономически съюз. Това обясни пред БНР Христо Анастасов, анализатор по международни теми.

Съюзът официално започва преговори за присъединяване с Украйна и Молдова.

"На целия процес ще се гледа по доста по-различен начин, защото залозите днес изглеждат съвсем различни. Русия води пълномащабна война срещу едната от страните и подкопава по всякакъв начин другата". 

Има огромни рискове, защото не знаем дали те ще съумеят да запазят независимостта си спрямо агресора, обясни той в предаването "Преди всички". 

"Това е големият залог за всички ни". 

Анастасов коментира позицията на Унгария по въпроса.

"Унгарската позиция по всеки европейски въпрос, свързан със сигурността и независимостта на европейските страни от източния фланг по отношение на Русия, е пряко свързана със съдбата на управляващата партия и нейния лидер. Той успешно играе ролята на разделителя. 

Важно е да помислим как да попречим на Унгария да блокира важни геополитически процеси. Решението ще е стъпка към един по-силен съюз и това е отпадането на взимането на голяма част от решенията с консенсус".

С агресията си Русия принуди много свои привърженици на високи позиции в ЕС да си мълчат, отбеляза още анализаторът. 

Въпросът не е дали ще има мир, ако спре въоръжението за Украйна, а колко тежки ще са последиците за нас, ако тя падне, обясни той.

"Въоръжаването ѝ е единственият възможен добър за европейците сценарий".
Сподели:
ЦИК прие хронограмата за изборите за президент и вицепрезидент нн 25 октомври

ЦИК прие хронограмата за изборите за президент и вицепрезидент нн 25 октомври

До 17:00 ч. на 9 септември партиите и коалициите подават заявления в ЦИК за регистрацията за участие в изборите за президент и вицепрезидент. Също до 9 септември ЦИК регистрира партиите и коалициите за участие във вота.

Ивайло Мирчев: Има риск руски нефт да бъде представян като казахстански в "Лукойл Нефтохим Бургас"

Ивайло Мирчев: Има риск руски нефт да бъде представян като казахстански в "Лукойл Нефтохим Бургас"

" В британските документи не пише, че кабинетът е извършил някакъв дипломатически подвиг .Самото британско финансово министерство изрично записва, че уведомяването за дейност по лиценза не представлява удостоверяване, че въпросната дейност действително е разрешена", пише той

Радев омайва синдикатите: Ангажирани сме с устойчивото развитие на българската енергетика

Радев омайва синдикатите: Ангажирани сме с устойчивото развитие на българската енергетика

В срещата участваха вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев, вицепремиерът Атанас Пеканов и министърът на енергетиката Ива Петрова.  

Коментари (0)