8 Юли, 2026

Андрей Бабиш вика на помощ комунистите

Милош Земан (вляво) връчва на Андрей Бабиш мандат

Проруско настроеният президент на Чехия Милош Земан му даде втори мандат, което е позволено от конституцията на страната

Ще търся помощ от комунистите и социалистите в парламента, за да подкрепят второто ми правителство, заяви чешкият премиер Андрей Бабиш, предаде ТАСС.

Министър-председателят на централноевропейската държава даде интервю пред издание от Прага. "Аз ще започна да сондирам сред депутатите в Долната камара от Комунистическата и Социалдемократическата партия", заяви лидерът на дясноцентристкото движение АНО.

Партията на премиера има 78 представители в органа на законодателната власт, а левите депутати са 30 и могат да осигурят 108 гласа за новия кабинет на милиардера и бивш сътрудник на политическата полиция на социалистическа Чехословакия. Общо депутатите в Долната камара на парламента са 200, припомня ТАСС. 

Бабиш заяви, че след падането на комунистическия режим (1989 г.) всички чешки партии са преговаряли с комунистите. "С техните гласове президенти станаха и Вацлав Хавел през 1993 г., и Вацлав Клаус десет години по-късно. "Всички правеха сделки с комунистите", посочи той. 

Чешкият държавен глава тогава се избираше от парламента, припомня руската медия. Бабиш бе принуден да се оттегли от поста заради разследване. Той бе обвинен във финансови злоупотреби в особено големи размери. Президентът на Чехия Милош Земан му даде втори мандат, което е позволено от конституцията на страната.
Сподели:
Ердоган пред НАТО: Ограниченията в отбранителната промишленост трябва да паднат

Ердоган пред НАТО: Ограниченията в отбранителната промишленост трябва да паднат

Турският президент заяви, че страната му вече е сред десетте водещи държави в света по производство и износ на отбранителна продукция

Хегсет с мисия да убеди Нетаняху за ползата от продажбата на F-35 на Турция

Хегсет с мисия да убеди Нетаняху за ползата от продажбата на F-35 на Турция

В интервю за Cи Ен Ен Нетаняху заявява, че е против продажбата на F-35 на Турция и че ясно е изложил позицията си пред американския президент Доналд Тръмп

Европейския съвет: Украйна напредна по пътя към ЕС, мирът чрез сила е в подем

Европейския съвет: Украйна напредна по пътя към ЕС, мирът чрез сила е в подем

Набира сила световният импулс за постигане на мир чрез сила – чрез увеличаване на финансовата, енергийната и военната подкрепа за Украйна и засилване на натиска върху Русия, посочи председателят на Европейския съвет Антонио Коща

Коментари (0)