Реален пробив в двустранните ни отношения със Северна Македония ще бъде постигнат, ако има заложени гаранции за правата на българите в западната ни съседка. Това мнение изразиха евродепутатите Илхан Кючюк от „Обнови Европа“, който е и докладчик за Северна Македония в Европейския парламент, и Андрей Ковачев от Европейската народна партия.
И двамата са по-скоро скептични към резултатите от вчерашната визита на премиера Кирил Петков в Скопие и не смятат за пробив изпращането на вербалната нота до ООН, с която западната ни съседка уведомява страните-членки, че наименованието Северна Македония не представлява териториална претенция към географския регион у нас.
„Стъпка в положителната посока със сигурност, но това е най-лесната стъпка. Големият въпрос идва как така да гарантираме правата на българските граждани и затова България трябва да потърси европейска гаранция. Възможно е да бъде поискано преди отварянето на някои от клъстърите в преговорния процес правата на българските граждани да бъдат записани като държавотворен елемент в македонската конституция“, заяви Кючюк, предаде БНР.
Прекратяването на дискриминацията и говора на омразата са част от стъпките, които трябва да бъдат предприети, смята евродепутатът Андрей Ковачев: „Смятам, че това трябваше да се случи преди много много време. Това не може да се счита за какъвто и да било пробив, защото е близко до логиката, до ума, че няма как да има териториални претенции съседна страна. Добре, това е една стъпка, която трябваше да бъде направена, но тя може да бъде представена като положителна, само ако е в пакет с всички други стъпки – преодоляване на инерцията от югославското минало, прекратяване на дискриминацията и мерки срещу говора на омразата на всички нива, промените в учебния материал“.
България
Андрей Ковачев: Докато Северна Македония не преодолее инерцията от югославското си минало, не можем да говорим за пробив в отношенията си
Автор: Димитър Иванов
Андрей Ковачев
андрей ковачев,
илхан кючук,
премиер,
кирил петков,
димитър ковачевски,
северна македония,
евродепутат,
среща


Коментари (0)