5 Декември, 2025

Андрей Ковачев: РС Македония обяви "война" на европейските институции

Андрей Ковачев: РС Македония обяви "война" на европейските институции

Андрей Ковачев

"В пленарната зала на Европейския парламент ще бъде повдигнат въпросът - защо с председателя на фондация "Българска памет" д-р Милен Врабевски и още трима българи не бяхме допуснати в РСМ. Трябва да се обясни какво ще се случва занапред и как това се съвместява със статута на страна, която е кандидат за член на Европейския съюз. Това е тежък прецедент. Никоя страна от Западните Балкани не си е позволявала подобно нещо". 

Това каза пред БНР евродепутатът Андрей Ковачев за това, че на 6 май група българи се опита да стигне до Ново село, за да присъства на панихида на българското военно гробище, но не беше допусната в югозападната ни съседка.. 

И допълни, че очаква отговори и от министри на РСМ. 

Ковачев подчерта, че РСМ са престъпили червена линия, която не могат да прекрачват, ако смятат за сериозна европейската интеграция. 

"Тук става дума вече не за конфронтация с България, а с европейските институции. В момента се дебатира резолюцията за Северна Македония и това ще влезе в нея. Ако не приемат сериозно позицията на Европейския парламент и Европейската комисия, то това е друг въпрос, явно не приемат сериозно приемането си в Европейския съюз". 

Според евродепутата антибългарската реторика се е засилила в РСМ заради предстоящите избори и съревнованието между управляващи и опозиция - кой повече ще защити македонската идентичност от лошите българи. 
Сподели:

Коментари (0)

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Депутати от опозицията се опитаха да аргументират искането за оставката на министър-председателя

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Калин Каменов обеща да подаде сигнал в прокуратурата и да заведе дело за издевателствата над семейството му

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

"Ако има вот на недоверие, ще има един ден за дебати, после за гласуване, така процедурата по бюджета ще бъде отпратена чак към Коледа и Нова година", заяви лидерът на партията Бойко Борисов