4 Февруари, 2026

Андрей Новаков за ПВУ: Правителството получи тиктакаща бомба, сега е в ролята на сапьор

Андрей Новаков за ПВУ: Правителството получи тиктакаща бомба, сега е в ролята на сапьор

Андрей Новаков, снимка: БГНЕС

Влизането ни в еврозоната не е под риск

"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор", заяви пред БНР евродепутатът от групата на ЕНП Андрей Новаков в коментар за Плана за възстановяване и устойчивост.

Той е член на работната група по мониторинг на националните планове, която вчера заседава по възможностите страните-членки да пренареждат заявените реформи. 

Новаков съобщи със съжаление, че новините от това заседание не са положителни за България:

"Основната отговорност за това е в България. За последните 4 години всеки министър пишеше нов план за възстановяване и устойчивост и накрая България изпрати толкова планове в ЕК, колкото Александър Дюма не е писал романи. Резултатът е налице."

Според евродепутата въпросът не е за това как да спасим плана, а колко по-малко да загубим от него:

"Вече не стои на дневен ред – ще загубим ли пари по плана, а въпросът е да загубим, ако може, по-малко от половината. Към момента със сигурност вървим към повече от половината".

България разполага към момента с 15,5 млрд. лв. по ПВУ, като 13,5 млрд. от тях са изцяло финансиране от европейския бюджет, посочи Новаков в интервю за предаването "Преди всички". По думите на Новаков обаче от тези 13,5 млрд., с които страната ни разполага, сме разплатили едва 12%. Крайният срок за използване на парите по ПВУ е 31 август 2026 г.

"Вчера в рамките на това заседание беше един от малкото случаи, в които виждам ЕК толкова категорична и толкова непоколебима. От 1 септември следващата година няма да можеш да правиш нищо по плана. Този план няма да бъде удължаван и няма да бъде създаван нов такъв план. Това е последният път, в който има такъв вид финансиране и държавите-членки са свободни да правят каквото искат, за да могат да усвоят в максимална степен тези средства в рамките на регламента." - отбеляза евродепутатът.

Успокоението е, че имаме възможности за още траншове:

"За да можем да променим малко, иначе трагичната, ситуация, трябва да променим в ход на изпълнение някои от проектите. Това, което чух вчера от ЕК, е, че тя би приела проекти за отбрана и сигурност. За година и 2-3 месеца нито можеш да построиш нещо, нито можеш да го проектираш, нито можеш да го отчетеш, тук говорим за нещо, което можеш да закупиш. За съжаление, и влакове да тръгнеш да купуваш, те не са произведени – това не е нещо, което можеш да отидеш в магазина да си вземеш. Говорим за неща, които вече са произведени и можеш да купиш, като част от проект, без значение дали това е инвестиция в дронове или в някакъв друг вид отбранителна техника. ЕК би допуснала инвестиции в иновации, които могат да имат двойно предназначение. В България има много добри примери за това – има компании, които изстрелват самолети, има такива, които имат безпилотни летателни апарати. Инвестициите в тях биха били допустим разход по ПВУ."

Новаков напомни, че планът може да се променя и в хода на неговото изпълнение:

"Можем да правим всичко тогава, когато реформите в държавата имат нов приоритет, а новият приоритет е отбрана и сигурност. Това трябва да е посоката, в която да се движим. Това би спасило значителна част от средствата по плана, второ – би ни помогнало да подкрепим индустрия, която е жизненоважна."

По думите му днес оцеляването на Европа трябва да е приоритет, защото това, което се случва, според него, не предвещава нищо добро.

"Това е последен сигнал, от който трябва да се възползваме и да се погрижим за себе си", категоричен бе Андрей Новаков.  

Той коментира и темата за декарбонизацията и либерализацията на тока за домакинствата. Според него в сегашната ситуация не можем да си позволим да се либерализират битовите потребители, което би ги оставило на свободния пазар на нерегулирани цени.
"Не можем да си позволим и да разчитаме на вятър и слънце да захранват тежката ни промишленост", добави евродепутатът.

По думите му, в ЕП все повече "Зелената сделка" отстъпва, на преден план идва индустрията.

Новаков посочи, че влизането ни в еврозоната не е под риск. Той е сигурен, че това ще се случи на 1 януари 2026 г.

 

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент