3 Юни, 2026

Андрей Райчев: България се намира на ръба на сериозни социални и политически напрежения

Снимка: БГНЕС

Политическата система е изправена пред невъзможна задача да поеме това напрежение, по думите му

България се намира на ръба на сериозни социални и политически напрежения, които напомнят случващото се в съседните Сърбия и Румъния. Народът започва да усеща нарастващото разминаване между себе си и политическия елит, а сигналите за потенциални конфликти не могат да се игнорират, заяви социологът Андрей Райчев пред btv.

Политическата система е изправена пред невъзможна задача да поеме това напрежение, по думите му. Той прогнозира, че в един момент ситуацията може да избухне, напомняйки за онези моменти, когато обществото вече не може да бъде контролирано с обичайните механизми.

Пиар експертът Диана Дамянова добавя, че българите имат сериозни основания да се дистанцират от своя елит. Тя смята, че в обществото се палят искри за създаване на бунт, а името на Румен Радев фигурира сред тези, които допринасят за засилването на подобни настроения.

Случаят с побоя над шефа на русенската полиция Дамянова коментира с умереност и доверие към институциите. Тя подчертава, че вярва в българския съд, но изразява някои съмнения относно прокуратурата. Според нея дори в мафията, когато човек падне на улицата, не се удря. След инцидента, няколко часа по-късно, от BG ELVES публикуваха пост, в който пожелаха на участниците здраве и щастие и ги окуражиха да продължават в същия дух. Подобни публикации обаче Дамянова определя като неособено нормални и потенциално опасни за общественото спокойствие.

Напрежението между народ и елит продължава да се трупа и анализаторите предупреждават, че България е изправена пред сложни социални и политически предизвикателства. В обществото се усеща готовност за реакция, а всеки нов инцидент може да стане катализатор за по-големи промени.

Сподели:
ГЕРБ: ЕК опроверга лъжите на ПБ - управляващите нито знаят, нито могат

ГЕРБ: ЕК опроверга лъжите на ПБ - управляващите нито знаят, нито могат

"Лъжите и манипулациите не вършат работа, защото рано или късно истината излиза наяве"

Кабинетът предлага на НС да одобри проект за придобиване на 3D радари

Кабинетът предлага на НС да одобри проект за придобиване на 3D радари

Предвижда се да бъдат придобити 7 нови трикоординатни радара и спомагателно оборудване, да бъдат изградени способности за наблюдение на въздушното пространство в реално време

Шишков за "Баба Алино": Няма да правим услуга на никого

Шишков за "Баба Алино": Няма да правим услуга на никого

5000 изсечени дървета, съмнения за организирана схема и документни измами

Коментари (0)