Изборите свършиха, но неизвестните останаха. След анонсите на "Продължаваме Промяната - Демократична България" и на Бойко Борисов подробностите не са много. Каква развръзка следва? Темата в "Панорама" коментираха социологът Андрей Райчев, комуникационният експерт Любомир Аламанов и политическият анализатор Кристиян Шкварек.
Андрей Райчев заяви, че от миналите избори насам се води един и същи диалог. "От пусто - в празно. "Продължаваме Промяната" подценяват факта, че в самата им коалиция цъка часовник-бомба. Те не чуха репликата на Иван Костов - "за последен път не гласувам за вас - леви сте ми". Те не виждат нюансите на (Христо) Иванов и говорят и от името на "Демократична България". Според социолога те нямат план, което може само да им повлияе негативно и да губят повече на следващи избори. Любомир Аламанов подчерта, че победителят трябва да носи отговорност за управлението, но в публичното пространство отново се говори защо вторият нищо не е направил. "Всички трябва да поговорим за това как първият ще направи някакво правителство, вторият дали иска или не - това е негово право. Той може да иска да бъде конструктивна опозиция на ГЕРБ, защото БСП не беше хубава опозиция много дълго време".
Според Кристиян Шкварек е добре коалицията ПП-ДБ да преглътне обидата и да подкрепи кабинет на ГЕРБ, защото на следващи избори ще загуби подкрепа. "Те са изгубили рекорден брой депутати от предишните избори спрямо сега. Има един мит за втората партия - в момента тя не е ПП, а "Възраждане". В момента ПП всъщност имат 28 депутати, а ДБ - 26".
Фактор
Андрей Райчев заяви, че от миналите избори насам се води един и същи диалог. "От пусто - в празно. "Продължаваме Промяната" подценяват факта, че в самата им коалиция цъка часовник-бомба. Те не чуха репликата на Иван Костов - "за последен път не гласувам за вас - леви сте ми". Те не виждат нюансите на (Христо) Иванов и говорят и от името на "Демократична България". Според социолога те нямат план, което може само да им повлияе негативно и да губят повече на следващи избори. Любомир Аламанов подчерта, че победителят трябва да носи отговорност за управлението, но в публичното пространство отново се говори защо вторият нищо не е направил. "Всички трябва да поговорим за това как първият ще направи някакво правителство, вторият дали иска или не - това е негово право. Той може да иска да бъде конструктивна опозиция на ГЕРБ, защото БСП не беше хубава опозиция много дълго време".
Според Кристиян Шкварек е добре коалицията ПП-ДБ да преглътне обидата и да подкрепи кабинет на ГЕРБ, защото на следващи избори ще загуби подкрепа. "Те са изгубили рекорден брой депутати от предишните избори спрямо сега. Има един мит за втората партия - в момента тя не е ПП, а "Възраждане". В момента ПП всъщност имат 28 депутати, а ДБ - 26".
Още от България
Бившите концлагеристи от "Белене": Закриването на Комисията за досиетата е удар срещу демократичните ценности
Декларация на гражданската организация на бившите концлагеристи от "Белене" и техните семейства за намерението на управляващите да закрият Комисията по досиетата
Демерджиев: 25 са задържани за „Баба Алино“, има незаконни практики в Община Варна
Някой от служителите и ръководните длъжностни лица в Община Варна са си позволявали да бъдат замесвани в такива практики и по други случаи, които нямат нищо общо с Олег Невзоров и корпорация КУБ, заяви вътрешният министър
Синя България: Закриването на Комисията по досиетатано ще позволи реставрация на антидемократичните практики на тоталитарната БКП
С прекратяването на дейността й няма да се напълни хазната, но ще се създадат условия за спекулация с документи и за поредната подмяна или премълчаване на факти от миналото