Сибига: Разработваме гаранциите за сигурност с партньорите на ниво съветници по националната сигурност
Важен компонент от гаранциите за сигурност е Украйна да стане по-самостоятелна, за да не зависи от партньорите си за ключови доставки за отбраната си.
Специфичните характеристики на бъдещите гаранции за сигурност на Украйна се разработват на ниво съветници по националната сигурност на Украйна и партньорски страни, заяви украинският външен министър Андрий Сибига, цитиран от украинската новинарска агенция Укринформ и БТА.
Първият дипломат на Украйна подчерта, че гаранциите за сигурността на страната трябва да са ефективни.
"Вече натрупахме достатъчно горчив опит и дипломатически рани, затова ясно разбираме параметрите на тези бъдещи гаранции за сигурност", каза министърът.
По думите на Сибига фактът, че терминът "гаранции" вече се използва на това ниво, говори за известен напредък.
"Няма да навлизам в детайли, защото днешната среща (във Вашингтон) е твърде важна. Единственото нещо, което мога да ви кажа, е че на ниво съветници по националната сигурност тече активна работа в тази насока - съдържанието и характерните особеност на гаранциите за сигурност за Украйна се разработват." - изтъкна Сибига.
Той посочи, че друг компонент от гаранциите за сигурност е Украйна да стане по-самостоятелна, за да не зависи от партньорите си за ключови доставки за нуждите на фронта и отбраната.
Още от Свят
Мадяр: Украинските дронове поразиха център на руската ФСБ и още 102 цели за 48 часа
През юли и август при операция „Кримският шалтер off" са унищожени общо 211 енергийни обекта на противника
Руска атака порази стадион "Черноморец" в Одеса
Утре на стадиона трябваше да се играе среща от Украинската висша лига между местния "Черноморец" и "Колос"
Тръмп обжалва решението за строежа на балната зала пред Върховния съд
Той определи решението като „ужасно, политически мотивирано и незаконно“