Някои от нашите колеги от Северна Македония съвършено открито отхвърлят формулировката „обща история“, която е заложена дори в Договора за приятелство и добросъседство. Това каза съпредседателят на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси, създадена в изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония проф. Ангел Димитров по време на брифинг, предаде Агенция „Фокус“.
Димитров добави, че дори има наблюдения върху някои от изказванията, които се чуват от част от членовете на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия. „Едва ли не започва да се поставя съмнение това, което бяхме постигнали като решение за цар Самуил като владетел на България в текста, който предлагаше общото честване“, посочи професор Димитров.
Във връзка с работата по учебниците в Република България и Република Северна Македония професор Димитров посочи, че работата не е докрай приключила и не се очаква скоро това да се случи. „Това, което може да се смята за завършено, но то ще бъде завършено, когато завършим цялостно прегледа и възраженията и бележките и от двете страни. Като добри домакини дадохме възможност на нашите колеги от Северна Македония първо те да представят своите бележки към българските учебници. Те бяха доста странни за нас, тъй като не бяха много конкретни, а по-скоро изразяваха едни абстрактно-максималистични изисквания за това как се прави учебник според някакви предписания на ЮНЕСКО, които разбира се не са приложени почти никъде в Европа. Едно е да се теоретизира, а друго да се очаква учебниците в една държава, каквато е България, да претърпят такива промени, че едва ли не да е флагман на промените в Европа: нещо, което не се случва в региона“, допълни той.
Професор Ангел Димитров каза още, че вижда в исканията на Северна Македония във връзка с учебниците елемент на свръхпретенциозност. „Защото не може, когато не си представил същите изисквания към собствените си учебници не си постигнал резултат, да настояваш, че другата страна трябва да се съобрази с това. Имаше само една - две по-конкретни бележки, главно върху периода на Османското владичество, а не толкова към Средновековието. Ние ще кажем, че и за Средновековието, и за учебниците сме постигнали резултат, когато завърши цялостният преглед на бележките и от двете страни, а това няма да се случи скоро. Ако все пак постигнем някакви решения, същинският резултат ще бъде, когато видим действително промяна в подхода на съответното министерство в едната или друга та страна и учебници, в които се вижда промяна в интерпретацията на миналото“, добави професор Ангел Димитров.
Проф. Драги Георгиев, съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси между Репуб-лика България и Република Северна Македония, посочи, че Комисията ще настоява всички проблеми, които стоят пред тях, да бъдат решени. „Ние сме за това да се намери решение на разногласията и паметта на Гоце Делчев да бъде чествана заедно от двете държави“, посочи той.
България
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,