21 Май, 2026

Ангел Димитров: Решението за предсрочни избори в С Македония е изненадващо

Ангел Димитров: Решението за предсрочни избори в С Македония е изненадващо

проф. Ангел Димитров

Отлагането на преговорите не е толкова страшен сигнал, а напомняне, че трябва да се форсират реформите

Правителството на Северна Македония има достатъчно основания да не предприема този ход, това решение бе изненадващо. Така съпредседателят на Комисията по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония проф. Ангел Димитров коментира пред БНТ решението да бъдат проведени нови парламентарни избори в западната ни съседка.

"Смятах, че правителството има достатъчно основания в момента да не предприеме тази стъпка. Очевидно вътре в самата партия, не само натискът отвън, е довел до решение, че едни предсрочни избори ще дадат нов шанс за управление на сега управляващата коалиция", обясни проф. Димитров.

Според него е имало твърде много сигнали, че не трябва да се "надуват фанфарите" предварително. Някои от големите европейски държави доста ясно бяха казали, че не смятат момента за подходящ за начало на предварителните преговори.

"Хората в Република Северна Македония много добре разбират, че има известна разлика между желаното и възможното", каза още професорът.

По негово мнение отлагането не е толкова страшен сигнал, а е напомняне, че трябва да се ускорят реформите, да се преодолеят моментите на проблеми със съседни страни.

Сподели:

Коментари (0)

"Нова фаза на войната в Украйна" - атаки дълбоко в територията на Русия

"Нова фаза на войната в Украйна" - атаки дълбоко в територията на Русия

Москва може да се опита да атакува съседните европейски държави, вероятно в хибридна форма - и така да изпита стабилността на НАТО и да сплаши западните съюзници на Украйна

Тръмп заявява, че Украйна „няма карти“, но неговите военни не са съгласни с това

Тръмп заявява, че Украйна „няма карти“, но неговите военни не са съгласни с това

САЩ признават, че украинската армия изпреварва съюзниците в дигиталната война и интеграцията на бойни системи, въпреки изявленията на президента си

Прокуратурата на САЩ поиска смъртна присъда за Раул Кастро

Прокуратурата на САЩ поиска смъртна присъда за Раул Кастро

Хавана винаги е поддържала тезата, че самолетите са нарушили кубинското въздушно пространство и действията на армията са били легитимна защита