24 Ноември, 2024

Ангел Кунчев предупреждава: От обществото вирусът ще се пренесе и в училищата

Ангел Кунчев предупреждава: От обществото вирусът ще се пренесе и в училищата

Ангел Кунчев

Ще преодолеем и тази вълна, но ще си платим цената, каза на свой ред министър Стойчо Кацаров

При близо 700 хил. ученици в България тази циркулация на вируса, която е в обществото, ще се пренесе и в училище. Към момента циркулацията в училище е по-ниска от средната в обществото. Това каза главният санитарен инспектор д-р Ангел Кунчев пред медиите преди да започне Дебатът "Дългият постковид - най-голямото предизвикателство пред здравните системи", организиран от "24 часа".

"При много добро спазване на мерките няма да се получи кой знае какво повишаване на обмена на вируси в училищата. Разбира се, случаи на COVID-19 ще има и сред учениците, и след учителите", посочи той.

"Продължават да се получават потвърждения, че "Делта" вариантът засяга по-ниските възрасти. Той не е чак толкова по-опасен, но по-лесно се предава. Това води до по-голям брой хора и се създава впечатление, че е по-тежко, но като протичане не е по-тежко, просто засяга повече хора", добави Кунчев.

Той посочи, че места в болниците все още има. Засега няма невъзможност за настаняване на болни.

"Моите очаквания са, че през октомври ще достигнем някакви нива и ще започне нормализиране, каза още Кунчев. - Няма как да е изненадващо, че има ръст при заболелите деца."

"Разликата от досегашните вълни на коронавируса в България е доста по-добрата организация - има план, няма дефицити от лекарства, има условия за извънболнична помощ", обяви на форума министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров.

"Проблемите са, че не можем да преодолеем негативните нагласи към ваксинацията и липсата на Народно събрание пречи да балансираме здравната система. Ще преживеем тази вълна, но ще си платим цената, че не се ваксинираме и здравната система се намира в лошо състояние, заяви още Кацаров. - Надявам се в новото народно събрание да бъдат извършени корекции в здравната система, която е тежко дебалансирана. Това смятам трябва да е първостепенна задача на едно бъдещо редовно правителство, защото значително ще подобри здравното състояние на нацията".

"Доставчиците на услуги трябва да са в честна конкуренция, а потребителят трябва да има право да избира и осигурител. Най-важната стъпка е да се премахне монополът в задължителното здравно осигуряване", добави още министърът.

Според него демонополизация на НЗОК ще доведе до повишаване на здравните услуги и реално остойностяване на здравните услуги.

"България не е най-зле, защото има страни, които нямат нашия достъп до ваксини. Но сме на последно място в ЕС и до него можеше да не се стига, ако хората на власт бяха чули още миналата година препоръките на СЗО как да стигнат до умовете и сърцата на българите - честен диалог и послания, основани на доказателства", коментира проблемите на четвъртата вълна на COVID в България Михаил Околийски, експерт на СЗО в България.

"Българите вярват на личните си лекари, а те не бяха въвлечени във ваксинацията. Вместо това бе дадена думата на съмнителни послания, които объркаха хората в страната. България е на първо място по хронични болести в Европа и вирусът удари именно тези хора - тези, които пушат. Друг проблем е, че МЗ и останалите институции са с нагласата да се борят с пожари, липсва дългосрочната стратегия как да излезем от първото място по тези рискови фактори", заяви Околийски.

Той обърна внимание на умората на медиците и бърнаута в гилдията. "Стресът и умората не се изследват, а трябва да се обърне внимание на психичното здраве на медиците. Само 24% от медиците в България са ваксинирани с две дози, тогава е трудно да обясниш на гражданите защо трябва да се ваксинират", добави той.
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца