25 Февруари, 2026

Анкара: Докладът на ЕП е пълен с несправедливост и предразсъдъци

Анкара: Докладът на ЕП е пълен с несправедливост и предразсъдъци

"Членовете на ЕП са заложници на популистки политики"

Министерството на външните работи в Анкара разкритикува доклада на Европейския парламент за ситуацята в Турция през 2022 г. 

Според властите в Анкара "докладът е пълен с несправедливи обвинения и предразсъдъци, основани на дезинформация от антитурски среди". В съобщението на турското министерство се казва, че документът показва пристрастни гледни точки по отношение на въпросите, свързани с Егейско море, Източното Средиземноморие и Кипър, и не съответства на историческите и правните истини.

Изявлението на министерството беше публикувано в отговор на доклада на ЕП, който беше одобрен на сесията на Общото събрание в сряда.

В него се отбелязва, че членовете на ЕП са заложници на популистки политики и са далеч от разработването на правилен стратегически подход за Европа и региона и е отражение на липсата на визия и плиткостта на органа на ЕС на фона на съществуващите възможности за съживяване на отношенията между Турция и ЕС. В изявлението се казва още, че докладът на ЕП пренебрегва факта, че Турция има потенциала да превърне блока в глобална сила пред лицето на продължаващите предизвикателства, включително сигурността, енергетиката, изменението на климата, миграцията и икономическите проблеми.

В изявлението на министерството се казва още, че Турция се надява, че новият Европейски парламент след изборите ще действа по неутрален, рационален и конструктивен начин. /БГНЕС и Сабах

Сподели:

Коментари (0)

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Изявлението на руския президент повдига въпроси за сигурността на енергийната инфраструктура и за политическата логика зад предупреждението

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Според наблюдатели това е един от най-критичните моменти в историята на Близкия изток

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

"Ние усещаме вашата болка, споделяме вашата скръб"