3 Юни, 2026

Анкара: ПКК да се разоръжи незабавно

Снимка: ЕПА/БГНЕС Aбдула Йоджалан призова бойната си групировка да се разпусне.

ПКК, която от десетилетия води въстание срещу турската държава, в което са загинали десетки хиляди хора, обяви прекратяване на огъня в събота и заяви, че ще се съобрази с призива на Йоджалан.


Забранената кюрдска групировка ПКК и всички съюзнически групировки трябва да се разоръжат "незабавно", заяви източник от турското министерство на отбраната.

„ПКК и всички свързани с нея групи трябва да прекратят всички терористични дейности, да се разпуснат и незабавно и безусловно да сложат оръжията си“, заяви източникът.

Миналата седмица основателят на ПКК Aбдула Йоджалан призова бойната си групировка да се разпусне, а бойците ѝ да сложат оръжията си в исторически призив.

75-годишният основател на Кюрдската работническа партия е в затвора от 1999 г. насам.

ПКК, която от десетилетия води въстание срещу турската държава, в което са загинали десетки хиляди хора, обяви прекратяване на огъня в събота и заяви, че ще се съобрази с призива на Йоджалан.

Но президентът Реджеп Тайип Ердоган, който подкрепи мирния ход, побърза да предупреди, че ако обещанията не бъдат спазени, армията ще продължи операциите си срещу ПКК.

„Винаги държим в готовност железния си юмрук, в случай че ръката, която протягаме, остане да виси във въздуха или бъде ухапана“, каза той в събота.

От 1 януари насам 478 „терористи“ са били „неутрализирани".

Сподели:
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин

Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин

Интервюта с хора от обкръжението му, представители на руския бизнес и западни разузнавателни служби очертават образ на изолиран лидер, обграден от елит, който бързо губи доверие

Коща към Мицкоски: Няма българи в конституцията,  няма преговори с ЕС

Коща към Мицкоски: Няма българи в конституцията, няма преговори с ЕС

„Осъществяването на договорените конституционни промени са единственият път към започване на преговори между Северна Македония и Европейския съюз. Това е единственият начин гражданите на Северна Македония да усвоят всички придобивки от членството в ЕС“, каза председателят на Европейския съвет. 

Кремъл откри Америка: Телефоните на руски чиновници са „на кукичката“ на Запада

Кремъл откри Америка: Телефоните на руски чиновници са „на кукичката“ на Запада

Шпионски софтуер, според твърденията, е превръщал телефоните в скрити микрофони, следящи своите собственици

Коментари (0)