Напрежението около суверенитета над островчетата Имия, намиращи се в Егейско море, продължава да ескалира, след като един от главните съветници на турския президент Реджеп Таийп Ердоган отправи директна заплаха към премиера на Гърция Алексис Ципрас, неговите министри и други гръцки служебни лица, пише гръцкото електронно издание Kathimerini, посочва "24 часа".
В коментар за турска телевизия по въпроса за островчетата Имия в Егейско море, заради които Гърция и Турция бяха близо до война през 1996 година, Игит Бюлут заяви, че Атина ще „усети гнева на Турция много по-силно, отколкото Африн“, визирайки контролирания от кюрдите анклав в Сирия, където турската армия провежда операция.
„Ще счупим ръцете и краката на всеки офицер, на премиера или на други министри, които посмеят да стъпят на Имия“, категоричен е турският политик, предаде "Фокус".
Припомняме, че в неделя, 28 януари, Бреговата охрана на Турция блокира достъпа на министъра на отбраната на Гърция Панос Каменос до необитаемите островчета Имия в Егейско море. Каменос е посетил района, придружаван от началника на Генералния щаб на гръцките ВВС вицеадмирал Николаос Цунис на борда на малкия боен кораб „Никифор“, където те са изпълнили кратка церемония по хвърлянето на венец в памет на загиналите офицери от гръцкия Военноморски флот (ВМФ) Панайотис Влахакос, Христодулос Каратанасис и Хектор Ялосопу в нощта на инцидента край Имия с турските въоръжени сили през 1996 година.
Още от Свят
Марко Рубио: Следващият кръг от ливанско-израелските преговори ще се проведе на 23-25 юни във Вашингтон
Той също така е „повторил многократно необходимостта от разоръжаване“ на „Хизбула“ и е потвърдил „подкрепата“ на САЩ „за усилията на правителството на Ливан да създаде напълно суверенна ливанска държава
Украински дронове нанесоха критични щети на единственото газохранилище в окупирания Крим
Пожарът в газохранилището „Глебовское“ се вижда от спътници. По информация на украинските военни обектът е бил поразен от дронове от клас middle strike, произведени от компанията Fire Point
Зеленски: Тръмп обеща да се върне към санкциите срещу Русия и да засили помощта за Украйна
По думите му е получен и положителен сигнал както от страните от Г-7, така и от Тръмп по въпроса за укрепването на украинската противовъздушна отбрана