9 Април, 2026

"Анора" спечели Оскар за най-добър филм, Ейдриън Броуди и Майки Медисън грабнаха статуетката за най-добра мъжка и женска роля

"Анора" спечели Оскар за най-добър филм, Ейдриън Броуди и Майки Медисън грабнаха статуетката за най-добра мъжка и женска роля

Снимка: БГНЕС

За най-добър режисьор "Оскар" за "Анора" спечели Шон Бейкър с неговата съвременна приказка за Пепеляшка

Трагикомедията на Шон Бейкър "Анора" спечели "Оскар" за най-добър филм, коронно постижение за филма, който вече спечели "Златна палма" в Кан миналия май и спечели общо пет награди "Оскар".

Тази фалшива приказка, в която стриптизьорка от Ню Йорк се влюбва в сина на руски олигарх, преди да се сблъска с класовото презрение на ултрабогатите родниини, е независим филм, заснет само за 6 милиона долара. Той значително надмина „Бруталистът“, "Емилия Перез“, "Злосторница", "Все още съм тук" и „Конклав“. 

Ейдриън Броуди в неделя завърши своето завръщане на върха на холивудските звезди, спечелвайки втория Оскар в кариерата си за най-добър актьор за поразителното си изпълнение в ролята на унгарски архитект, който емигрира в Америка след Втората световна война във филма "Бруталистът".

И двете награди на Академията на Броуди са за филми, свързани с Холокоста; той спечели през 2003 г. за "Пианистът" на Роман Полански, като стана най-младият актьор, само на 29 години, който някога е триумфирал в категорията.

Този път той изпревари Тимъти Шаламе в биографичния филм за Боб Дилън „Напълно непознат“, Ралф Файнс в папския трилър „Конклав“, Себастиан Стан като младия Доналд Тръмп в „Чиракът“ и Колман Доминго като несправедливо осъден затворник в „Синг-Синг“. 

Майки Медисън спечели в неделя Оскар за най-добра актриса за "Анора", в който плени публиката като нахална проститутка, която се жени за син на руски олигарх.

Тя беше може би най-изненадващият победител за вечерта, побеждавайки респектиращия фаворит Деми Мур („Субстанция“), Синтия Ериво („Злосторница“), Фернанда Торес („Все още съм тук“) и затъналата в скандали Карла София Гаскон („Емилия Перез“).

За най-добър режисьор "Оскар" за "Анора" спечели Шон Бейкър с неговата съвременна приказка за Пепеляшка, в която стриптизьорка се омъжва за сина на руски олигарх, преди да се сблъска с класовото презрение на свръхбогатите роднини.

Фигура на независимото кино, художникът отдава почетно място във филмите си на проституиращите и маргинализираните в Америка. 

Спечелвайки наградата за най-добър режисьор още с първата си номинация, Бейкър надделя над Брейди Корбет („Бруталистът“), Джеймс Манголд („Напълно непознат“), Жак Одиар („Емилия Перез“) и Корали Фаргит („Субстанция“). I АФП, БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Напусна ни странджанският славей Янка Рупкина

Напусна ни странджанският славей Янка Рупкина

Като част от трио „Българка“ тя покори света с българското народно пеене - нейният глас покорява и Джордж Харисън

Дъщерята на Шумахер наруши мълчанието - разказва за трагедията с легендата на Формула 1

Дъщерята на Шумахер наруши мълчанието - разказва за трагедията с легендата на Формула 1

За изпитанията, през които е преминала Джина Шумахер разказва документалния филм „Конски сили: Светът на Джина Шумахер“

Изповед на Михаил Белчев: Палав бях, но не ми личеше с тази ангелска муцунка..

Изповед на Михаил Белчев: Палав бях, но не ми личеше с тази ангелска муцунка..

"Една песен е сълза. Аз ако не я видя тая сълза в окото на този, който е срещу мен, аз винаги търся очите на този, който е срещу мен…"