23 Февруари, 2026

Антъни Блинкен е в очакване за скорошно прекратяване на огъня в Газа

Антъни Блинкен е в очакване за скорошно прекратяване на огъня в Газа

Антъни Блинкен и Бенамин Нетаняху, снимка: БГНЕС

Ръководителят на американската дипломация заяви, че е уверен в успешните преговори за прекратяване на войната в Ивицата Газа преди или след 20 януари, когато Доналд Тръмп трябва да встъпи в длъжност

Ръководителят на американската дипломация Антъни Блинкен заяви, че е уверен, че може да бъде постигнато прекратяване на огъня в Ивицата Газа преди или след 20 януари, когато Доналд Тръмп трябва да наследи президента Джо Байдън, предаде БГНЕС.

Блинкен, който през миналата година многократно и безуспешно се опитваше да посредничи за прекратяване на огъня между Хамас и Израел, заяви, че администрацията на Байдън „ще работи всяка минута от всеки ден“ до края на мандата си, за да постигне споразумение за заложниците. 

„Много ни се иска да прехвърлим финалната линия през следващите две седмици“, каза Блинкен пред репортери по време на посещение в Сеул, цитиран от АФП.

„Ако не успеем да я прехвърлим през финалната линия през следващите две седмици, уверен съм, че тя ще бъде завършена в някакъв момент, надявам се по-скоро рано, отколкото късно“, добави Блинкен. 

„Когато това стане, то ще бъде въз основа на плана, който президентът Байдън представи и който на практика целият свят подкрепя“, заключи той.

На 5 януари официален представител на Хамас посочи, че групировката е готова да освободи 34 заложници в „първата фаза“ на потенциална сделка с Израел, който заяви, че косвените преговори са възобновени в Катар. 

Блинкен увери, че е налице „засилен ангажимент“ от страна на Хамас за постигане на сделка, но че той все още не е завършен. 

„Необходимо е Хамас да вземе окончателните решения, нужни за завършване на споразумението и за коренна промяна на обстоятелствата за заложниците, като ги изведе; за хората в Газа, като им донесе облекчение; и за региона като цяло, като създаде възможност за действително придвижване напред към нещо по-добро“, заключи Блинкен.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп е на ръба на война с Иран, съветниците му молят да си гледа икономиката

Тръмп е на ръба на война с Иран, съветниците му молят да си гледа икономиката

Старши официален представител на Белия дом заяви, че все още няма „единна подкрепа“ в администрацията да се извърши атака срещу страната

 The Times: Поражението на Путин е единственият път към прекратяване на войната в Украйна

The Times: Поражението на Путин е единственият път към прекратяване на войната в Украйна

„Русия стратегически използва образователната система като оръжие, за да възпита милитаризирано поколение поданици, които приемат и възприемат войната като норма“, пише британският журналист и политолог Доминик Лоусън в своя колонка

Зеленски: Русия подготвя нови терористични актове на територията на Украйна

Зеленски: Русия подготвя нови терористични актове на територията на Украйна

По думите на държавния глава в момента се анализират обстоятелствата около терористичния акт, извършен във Лвов.