Въпросът дали руснаците подкрепят престъпната война, която Путин отприщи в небето срещу Украйна, е от голямо политическо значение. Това до голяма степен ще определи мястото на Русия в историята на 21 век. Едно е, ако Путин убива цивилни в Украйна и разрушава инфраструктура с пълната подкрепа и одобрение на руски граждани, в което се опитват да ни убедят проправителствените социологически центрове, и съвсем друго, ако кървавата му авантюра не се основава на подкрепата на обществото . Отговорът на този въпрос е важен и от прагматична гледна точка: струва ли си да се опитаме да организираме протест срещу войната? Възможно ли е да се надяваме, че натискът върху Путин отвътре в Русия ще успее да го принуди да ограничи своята агресия?
Но как може да отговорим на тези въпроси, да измерим какъв трябва да бъде този натиск ? Стандартният инструмент на социолозите към ФБК на Навални са класическите телефонни анкети, базирани на представителна извадка. Това е доста надежден инструмент за изследване на общественото мнение (никога не ни е разочаровал, да речем, по време на предизборни кампании), но отнема време. Проучването продължава седмица – а във военно време за една седмица могат да се случат много неща, много неща могат да се променят. И освен това, готовността на хората да говорят по телефона, особено да говорят искрено, става все по-невъзно в Русия, още повече по време на войната, когато властите заплашат всяко „грешно“ мнение с криминални термини - и дори нещо повече.
Затова решихме да изберем нов подход: проведохме серия от четири много кратки и бързи интернет проучвания. Всяко от тези проучвания включваше 700 интернет потребители от Москва; извадката беше направена по критериите пол и възраст. Получените данни, според нас, представляват голям интерес. Те са публикувани на блока на руския опозиционер Алексей Навалани:
Таблица 1
Как оценявате ролята на Русия във военния конфликт на територията на Украйна?
Тук ние виждаме бързо променяща се оценка относно ролята на Русия във войната. Почти два пъти повече са анкетираните, които смята, че Русия е агресор, и два пъти по-малко са тези, които считат, че Русия е „миротворец“.
Таблица 2
Кой според вас е виновен за създаването на този конфликт?
Макар много респонденти все още склонни да винят „Запада“ за войната, делът на тези, които обвиняваха Украйна е намалял на половина, а броят на тези, които смятат, че Русия е виновна, е скочил от 14 на 36%, тоест те вече са два пъти и половина повече.
Таблица 3
Как оценявате икономическите последици за Русия?
През първата седмица на войната съществено нарасна броят на тези, които вярват, че руската икономика е в катастрофа. Онези, които вярваха, че няма да има последствия бяха малко на брой в първия ден на войната, но седмица по-късно техният брой вече е три пъти по-малко.
За да се анализират тези данни, е необходимо да се направи сериозно методологично уточнение. Както вече обяснихме, това не е анкета, която е направена сред руснаците в цялата страна, а само за московчани, само в интернет, и само сред онези, които сами са се съгласили да участват в нея, като отговорят на съответния въпросник. Ние не знаем и дори не можем реално да предположим как тези цифри могат да бъдат съпоставими към цялото население на Русия; в мирно време не бихме направили такова проучване, защото резултатите от него нямат голямо практическо значение. Но като повторихме анкетата четири пъти за кратко време, използвайки същия метод, получихме уникалната възможност да разгледаме динамиката на обществените настроения. С други думи: ако първият слайд показва, че делът на участниците в нашето проучване, които (с право) смятат Русия за агресор, се е удвоил от 29% на 53%, това не ни дава право да твърдим, че мнозинството руснаци сега смятат така. Това обаче е много видимо и показателно за динамиката в обществените нагласи и имаме право да вярваме, че подобни промени се случват и в други сектори на обществото. (Тук можете също да забележите, че в Москва делът на хората, които ползват интернет е скочил над 80%, така че интернет анкетата на московчани се различава малко от телефонната анкета, направена сред жителите на Москва; и че на изборите за Държавна дума рейтингите на партиите в Москва и страната като цяло се различават много по-малко, отколкото през предходните години).
Следователно, след като направихме всички тези уковорки относно недостатъчната точност на нашите изследователски методи, бихме могли все пак да направим няколко важни заключения.
1. Никога през целия период на работа на социологическата група на ФБК не сме виждали такава динамика на общественото мнение. В рамките на няколко дни след войната настроенията на руснаците да претърпят толкова кардинална, драматична промяна.
2. Векторът на тези промени изглежда абсолютно недвусмислен: хората започват много бързо да осъзнават кой е виновен за започналата война, защо се води и как ще приключи.
3. Разбира се, Кремъл също не може да не види тази динамика; затова и тази нервност и отчаяно желание да се прекрати войната възможно най-бързо.
4. Антивоенните настроения в обществото само ще нарастват, антивоенният протест не може да бъде предотвратени и ограничен .
5. Хората са готови да променят позицията си. Но ние трябва да говорим с тях и трябва да им представяме истината за тази война.
Таблица 4
Участниците в този конфликт трябва незабавно да прекратят военните действия и да седнат на масата за преговори
А ето и отговорът на въпроса, поставен в заглавието на публикацията: не, руснаците не искат война. Дори и сред онези, които са обсебени от пропагандата, които вярват в глупостите за "нацисти и наркомани"; дори сред тези, които подкрепят Путин, мнозинството не са кръв и мъст, мнозинството са за преговори, за мир, за прекратяване на братоубийствената война.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства