5 Февруари, 2026

Цонева: Брод в кризата не може да се намери само от една политическа сила

Цонева: Брод в кризата не може да се намери само от една политическа сила

Антоанета Цонева

"Инжектираната поляризация" застрашава парламентарната република

В тази среда устойчиво управление много трудно би могло да бъде създадено, заяви пред БНР ексдепутатката от ПП-ДБ Антоанета Цонева.

Тя посочи, че няма как нещо да се промени до утре, когато ще бъде връчен вторият мандат, след като желанието им да бъде обсъдена тяхната декларация и да бъде внесена в парламента е "план, който не би могъл да се изпълни" в предлаганите от тях параметри.

"Нашият подход не беше подкрепен – търсенето на тази отсрочка във времето. Но нуждата от разговор беше потвърдена." - посочи тя.

За да отпаднат системните предпоставки за безнаказаност на политическата корупция, трябва да има решения, иначе излизане от политическата криза няма да има, заяви Цонева. Липсата на институционален отговор на политическата корупция е в сърцевината на политическата криза, настоя тя.

Ако не успее и третият мандат, този разговор трябва да продължи в следващия парламент, иначе излизане от тази спирала на избори няма да има, смята Антоанета Цонева.

По думите ѝ, "не може политическият диалог да бъде подменян с ожесточени нападки, обиди и действия, които нагнетяват противопоставяне".

В отговор на въпрос виждат ли от ПП-ДБ в изявленията на лидера на ГЕРБ подадена ръка за следващо управление, Антоанета Цонева подчерта, че "има поле за реални действия", но е важно дали още в този парламент не могат да бъдат направени "необходимите жестове, актове, през които такъв тип взаимодействие да бъде реализирано".

"Законопроектите са готови и би могло да се действа, а не да останем с голи декларации", смята тя.

Брод в кризата не може да се намери само от една политическа сила, отбеляза Цонева.

Според нея е налице "поляризация, която е инжектирана в обществото" и има риск за парламентарната република.

"С оглед развитието на първия и на втория мандат, реализацията на третия ще бъде много трудно упражнение. Това не значи, че не трябва да се води разговор." - коментира Антоанета Цонева.

Сподели:

Коментари (0)

Божанов за ужаса в "Петрохан": Преструващи се на гл. прокурори се правят на филмови критици, вместо да разследват

Божанов за ужаса в "Петрохан": Преструващи се на гл. прокурори се правят на филмови критици, вместо да разследват

По неговите думи в публичното пространство циркулират най-различни версии по случая

Бивш зам. прокурор на София: С версиите за убийствата на "Петрохан" разследването отива под храстите

Бивш зам. прокурор на София: С версиите за убийствата на "Петрохан" разследването отива под храстите

“Oбществото действително иска отговори", заяви Роман Василев. Раните по труповете показват "криминално отношение" към жертвите.

Закопчаха бургазлия, произвеждал синтетична дрога на тавана си

Закопчаха бургазлия, произвеждал синтетична дрога на тавана си

Полицаи иззеха множество наркотици от таванското помещение на жител на Бургас, превърнато в лаборатория за производство на синтетична дрога