30 Април, 2026

Антоанета Цонева: Приемайки декларацията ни, ГЕРБ ще гарантират чрез свой председател на НС законодателните инициативи

Антоанета Цонева: Приемайки декларацията ни, ГЕРБ ще гарантират чрез свой председател на НС законодателните инициативи

Антоанета Цонева

Декларацията за санитарен кордон около Пеевски не е ултиматум, а оценка на демократичния и правов ред в България, заяви Цонева

В писмото ни до ГЕРБ сме написали, че когато приемат условията в декларацията ни, така поемат ангажимент да издигнат свой председател за НС, който да гарантира изпълнението на тези мерки и законодателни инициативи, които могат да опазят демокрацията.  

Това заяви пред bnr Антоанета Цонева от ПП-ДБ и подчерта, че ГЕРБ не организират никакъв процес, в който да протекат разговори и консултации между политическите сили.

Цонева уточни, че декларацията за санитарен кордон около Пеевски не е ултиматум, поставен от ПП-ДБ на останалите формации в парламента:

"Нашата декларация за освобождаване на българските институции от корупционния натиск представлява оценка на демократичния и правов ред в България и на състоянието на страната след изборите. В това няма никакъв ултиматум, а има предложения и решения как да бъде оздравено състоянието на демокрацията в България. Това не е ултиматум, а е оценка за това как българските институции са завладени и не могат да осигурят нормално протичане на изборите".  

Според нея Делян Пеевски предизвиква "ядрена вълна, преминавайки през институциите, като започнем от ЦИК и след това през всички, които могат да се изправят на пътя му, за да докара една парламентарна група" и с декларацията за санитарен кордон ПП-ДБ искат "да предпазят българската демокрация от тази вълна".

По думите на Антоанета Цонева изявленията на министъра на вътрешните работи Атанас Илков са "подигравка с българските граждани и показват, че МВР няма воля за противодействие на купения и контролиран вот".

Тя припомни, че според ПП-ДБ той е трябвало отдавна да си е подал оставката.
Сподели:

Коментари (0)

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Мъжът е подменял ВиК съоръжения на улица в центъра на града. Той е влязъл в близо триметров изкоп, когато внезапно се е свлякла земна маса.

Кирил Петков: Нека мислим по-позитивно.  Може да има и ползи от раздялата с "ДБ"

Кирил Петков: Нека мислим по-позитивно. Може да има и ползи от раздялата с "ДБ"

Според мен определения като „градска интелигенция", „градска десница" или „хората от жълтите павета" са твърде ограничаващи

Промени в движението по пътищата по време на колоездачното състезание Giro d’Italia

Промени в движението по пътищата по време на колоездачното състезание Giro d’Italia

От 8 до 10 май, във връзка с провеждане на колоездачната обиколка Giro d`Italia – Bulgaria Grande Partenza, поетапно ще бъде ограничавано движението в отделни участъци от републиканските пътища