9 Април, 2026

Антон Станков: Прокрадва се тезата, че "главата" на главния прокурор е сред мотивите за ново правителство

Антон Станков: Прокрадва се тезата, че "главата" на главния прокурор е сред мотивите за ново правителство

Антон Станков, снимка: БГНЕС

"Употребявайки израза „съдебна реформа“ за персонални промени, не е учтиво към реформата", каза пред Euronews Bulgaria бившият правосъден министър Антон Станков.

"Самият вътрешен министър каза, че са се обърнали към Европол по повод взрива срещу главния прокурор. Според мен е истински атентатът. Въпросът е каква е целта - дали да изплаши главния прокурор или да го убие. Трябва да си зададем въпроса „кой печели“? След взрива започна една атака към личността на Иван Гешев, а не атака за реформа на прокуратурата", коментира той.

 Според него, инициативата за освобождаването на Иван Гешев от членовете на прокурорската колегия във ВСС не е тяхна.

"Те са едни от най-верните му хора. Рано е да се правят изводи обаче. Трябва да се видят реакции. Той в момента е в САЩ. Човек не ходи ей така там. Прекалено са фиксирани нещата върху фигурата на главния прокурор. Да, механизмът за контрол върху действията, но не само на главния прокурор, но и на председателите на ВАС и ВКС трябва да бъдат аналогични. Според мен има решения, които могат да направят тези неща и без конституционна реформа и мнозинство", каза още Станков.

"Заявката на кандидат-министър председателя за смяна на главния прокурор беше груба.  Странно беше желанието на ДПС за смяна на главния прокурор.
Дълбокото ми убеждение е, че Борислав Сарафов няма да е новият главен прокурор. Прокрадва се тезата, че "главата" на главния прокурор е сред мотивите за ново правителство в момента, но, ако това е така някой ще трябва да обясни защо това е така", резюмира той.

 
Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници