Не беше дадено ясно обяснение защо Коща, който поставя единството на 27-те като основен приоритет на мандата си, реши именно сега да направи този ход
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща защити изненадващото си решение да отвори дипломатически канал с Кремъл, за да се прецени дали съществуват условия за мирни преговори - възможност, която според неговия екип към момента не е реалистична
Темата беше централна на срещата на лидерите на ЕС в Брюксел, съобщи Евронюз.
Не беше дадено ясно обяснение защо Коща, който поставя единството на 27-те като основен приоритет на мандата си, реши именно сега да направи този ход. По-рано тази седмица стана известно, че началникът на кабинета му Педро Луртие е провел няколко телефонни разговора с високопоставен съветник на руския президент Владимир Путин, вероятно Юрий Ушаков.
Според източник от ЕС става дума за ограничени дипломатически контакти, без преговори по същество, чиято цел е да се поддържа готовност за бъдещ момент на евентуални разговори. Подчертава се, че най-важното е ЕС да остане координиран в подхода си към Русия.
Някои лидери, включително от Белгия, Словения и Австрия, са подкрепили инициативата, като са изразили мнение, че Коща може да бъде естествен представител на ЕС при евентуални бъдещи контакти с Москва.
В същото време Полша, балтийските и скандинавските държави са изразили сериозни резерви, като част от тях смятат, че не е подходящ момент за подобни стъпки. Те предлагат диалогът да се води чрез формата E3 (Германия, Франция и Обединеното кралство).
Украинският президент Володимир Зеленски е заявил, че е важно Европа да има по-силна роля в процеса и да се определи кой ще представлява европейската позиция.
Още от Свят
ISW: Руски блогъри скочиха срещу Кремъл - алармират за пробойни в ПВО и цензура след ударите по Москва
Те поставят под съмнение истинската причина за война и безпокойство, че украинските удари показват, че Путин и обкръжението му не могат да защитят руските гражданите, а държавните медии държат обществото в пълно неведение каква е истината за войната
В последния момент - пропаднаха преговорите САЩ - Иран в Швейцария
Пътуването на вицепрезидента Джей Ди Ванс е отложено заради усложнения около организацията на разговорите както от страна на Вашингтон, така и на Техеран
За първи път: ЕС удължи санкциите срещу Русия с една година
Те включват ограничения върху търговията, финансите, енергийния сектор, индустрията, транспорта и луксозните стоки