30 Април, 2026

Антонио Таяни: Китай е важен за оказване на натиск върху Русия във войната с Украйна

Антонио Таяни: Китай е важен за оказване на натиск върху Русия във войната с Украйна

Антонио Таяни

Китай е важен за оказване на натиск върху Русия за постигане на споразумение в руско-украинския конфликт. В тази посока се нуждаем още от САЩ и Турция. Това заяви пред журналисти външният министър на Италия Антонио Таяни на влизане в Двореца на парламента в Букурещ за втория ден от срещата на външните министри на страните от НАТО. 

По думите му повече Европа на Западните Балкани е новата стратегия на Италия. “Трябва да защитим всички страни от Западните Балкани - тези, които са близко до Украйна. Трябва да сме по-силно представени в този регион. Важно е за мира. Италия е силно ангажирана с този процес”, добави външният министър на Италия, предаде БТА

"Днес трябва да решим дали Китай може да е партньор в постигането на мир в Украйна", заяви на свой ред испанският външен министър Хосе Мануел Албарес. Днес на масата за дискусии в Букурещ сядат и външните министри на Финландия и Швеция - страните, които са със статут на официално поканени да се присъединят към НАТО. Във втората сесия от форума в румънската столица по-късно през деня ще участват и Босна и Херцеговина, Грузия и Молдова. 
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.