12 Юни, 2026

Антоний Гълъбов: Трябва да научим партиите да се конкурират, а не да живеят със субсидии

Антоний Гълъбов: Трябва да научим партиите да се конкурират, а не да живеят със субсидии
Антоний Гълъбов

Най-важният въпрос е не колко са средствата, а за какво се харчат

„Избухна скандал, че партиите са получавали повече от 13 лв. на глас чрез субсидиите. Всичко беше конюктурно и се стигна до 1 лев. Сега сме на 8 лева. Субсидиите на партиите започнаха да приличат на нивото на река Дунав. Важният въпрос е да се казва за какво се харчат тези пари“. Това каза политологът Антоний Гълъбов пред БНТ.  

„Има присъщи разходи на всяка партия. Всяко публично финансиране трябва да се отчита. Когато сравняваме българските партии с останалите, то те правят 8 неща, а нашите не могат да стигнат и до три. Когато имате партия, която прави дарения на студенти, това е недопустимо. Трябва да подредим разходната част и да подредим за кои партии публичните средства са нужни. Цената на глас не е решение и този модел не работи. Промяна се прави от добре организирани малцинства, защото това няма да го свърши мнозинството“, коментира политологът. Той е категоричен, че трябва да има доказателства за това, как са изхарчени парите. "Почти всички управляващи партии са печелили избори през последните избори без субсидии. Нито НДСВ, нито ГЕРБ, нито Реформаторският блок имаха подобни пари. В момента, в който започнаха да ги получават, заживяха в нея. Ние трябва да се опитаме да ги накараме да се конкурират", каза още Антоний Гълъбов. 
Сподели:
Радев: Американските самолети да се преместят в Безмер или Граф Игнатиево

Радев: Американските самолети да се преместят в Безмер или Граф Игнатиево

По думите му такива самолети трябва да са на военни летища, а не на граждански

Държавният глава изслушва кандидатите за членове на избирателната комисия

Държавният глава изслушва кандидатите за членове на избирателната комисия

Процедурата е част конституционния процес по формирането на нов състав на ЦИК, след като парламентарно представените партии вече направиха своите номинации

Политиката на Радев - "хитроумна стратегия" или "популистки ходове"

Политиката на Радев - "хитроумна стратегия" или "популистки ходове"

Каква е всъщност позицията на Румен Радев за Украйна и какво цели България с политиката си по отношение на нападнатата страна?

Коментари (0)