11 Март, 2026

Доц.Гълъбов: Не виждам граждански протести, а недоволство на поданици, които искат държавата да им даде

Доц.Гълъбов: Не виждам граждански протести, а недоволство на поданици, които искат държавата да им даде

Политологът посочи, че най-добрият ход на правителството е да формулира ясни цели, а не да влиза във формални разговори с протестиращите

Неясни и неартикулирани са протестите на гражданите в страната. Това каза в ефира на „Фокус“ политологът доц. Антоний Гълъбов. От гледна точка на изпълнителната власт той обясни, че е важно да не се влиза в дребни теми за разговор, а размяната на различни реплики от властта, Гълъбов определи за губене на енергия и време.

“Протестът сам по себе си е крайна форма, ако си изчерпал всички предишни варианти. В конкретния случай, това което виждаме не е граждански протест. Това е недоволство на поданици на държавата, които искат държавата да им даде. Ако тези групи от хора бяха участвали в обсъжданията на Законопроекта за горивата, бяха изразявали мнения, бяха писали становище, ако бяха изчерпали всички възможности да повлияят върху тази политика и въпреки всичко имаха насреща си една непреклонна държава, тогава този протест щеше да бъде ясен. Никой нямаше да се пита кой протестира и за какво протестира, аргументира тезата си политологът.

Той изтъкна, че "границата между поданика и гражданина е тук - гражданинът знае, че той е част от управлението, а не че има едни лоши - „те“, които взимат от него, горкия, беден човек“

Гълъбов посочи още, че най-добрият ход на правителството в момента би бил да формулира ясни цели, а не да влиза в неформален разговор с протестиращите.

Според политолога настоящото състояние на публичната среда и политическият процес се дължи на това, че след края на европредседателството на страната ни кабинетът се забави да формулира нови цели и да мобилизира усилията си при изпълнение на нови задачи.

Сподели:

Коментари (0)

Пеевски: Недопустимо е служебният кабинет да проиграва сигурността на България

Пеевски: Недопустимо е служебният кабинет да проиграва сигурността на България

"Това е нашият отговор на опитите на служебния кабинет да въведе в заблуда евроатлантическите партньори на страната ни, предизвиквайки дипломатически интриги, за да обслужи чужди финансово-политически интереси на компрометираните политически формации, които го създадоха"

 Запрянов в НС: Подкрепете удължителния бюджет, включително и в частта SAFE

Запрянов в НС: Подкрепете удължителния бюджет, включително и в частта SAFE

До края на май месец трябва да се сключат договорите от страните, които са рамкови държави по SAFE

Ивайло Йонков: Кадровата политика на Терзиев е провал, мисли си, че управлява фирма

Ивайло Йонков: Кадровата политика на Терзиев е провал, мисли си, че управлява фирма

Заместник-кметът по екологията Надежда Бобчева е "отстреляна като жертвено агне"