19 Март, 2026

Антоний Гълъбов: БСП прати старата номенклатура на преговори, защото няма експерти, левицата не разбира съвременния свят

Антоний Гълъбов: БСП прати старата номенклатура на преговори, защото няма експерти, левицата не разбира съвременния свят

Антоний Гълъбов

Не може с магистратура по „Бизнес администрация“ от „Харвард“ да управляваш страната и колегите от университета го знаят прекрасно

Faktor.bg потърси политолога доц. Антоний Гълъбов за коментар на консултациите между четирите партии за съставяне на ново правителство и по-специално за хората от БСП, които са включени в разговорите. Припомняме, че тази седмица от левицата изпратиха като свои посредници министри от стари правителства на прехода, при които страната ни дори е стигала буквално до фалит. Сред хората на „столетницата“ бяха Румен Гечев, Румен Овчаров, Емилия Масларова и Таско Ерменков, които в различни периоди през последните 30 години са заемали ръководни постове в държавата.  

„В БСП очевидно нямат експерти. Освен това, в партията не са се развили за всичките тези години на прехода от гледна точка на модерно управление и на съвременна България. Нито Овчаров, Гечев или Масларова са фигури или експерти, които, по какъвто и да е начин, разбират съвременния свят. Като цяло прави впечатление, че политическите активисти доминират над чистата експертиза по време на консултациите за съставянето на правителство. Качеството на самите експерти на дискусията е ниско. Това не е дори проблем само при БСП, но там е много видим, тъй като всички познаваме тези хора и знаем какво могат. При останалите политически партии ситуацията е същата“, коментира Антоний Гълъбов.

„Бившата комунистическа номенклатура и представителите ѝ се връща чрез своите синове и дъщери. Те разпознават възможността да вземат реванш срещу партия ГЕРБ, която ненавиждаха заради собствените си щети, които понесоха. Проблемът е много сериозен, защото не се говори за държавно управление. Хората, които преговарят, не разбират от това и подценяват състоянието на държавната администрация. Онова, което формира тези работни групи и дискусионни форуми, много напомня Коледен списък. Те казват какво искат да им донесе Дядо Коледа, но управлението на държавата е нещо друго. С магистърска степен по „Бизнес администрация“ от „Харвард“ не може да се управлява държава. Самите колеги, които преподават в това училище, го знаят много по-добре“, каза още политологът.

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Явор Божанков не е в листите по категорично настояване на "Продължаваме промяната"

Божидар Божанов: Явор Божанков не е в листите по категорично настояване на "Продължаваме промяната"

Алтернативата беше ПП-ДБ да не се яви в някой от избирателните райони в страната, което ние не можехме да допуснем, уточнява съпредседателят на "Да, България"

Андрей Гюров от Брюксел: България защитава курс на "пълна скорост" към Европа

Андрей Гюров от Брюксел: България защитава курс на "пълна скорост" към Европа

"Това е конфликт, в който нито НАТО, нито ЕС е въвлечен в момента." Премиерът подкрепя, по думите му, общата позиция за деескалация и търсене на решение за спиране на военните действия.

Петър Стойчев се оправдава за флирта с Радев: Плуването в открити води е по-екстремно от това да си политик в България

Петър Стойчев се оправдава за флирта с Радев: Плуването в открити води е по-екстремно от това да си политик в България

Световният шампион в плувния маратон каза, че е получил покана лично от Румен Радев: "След като напусна президентската институция, той ме покани на среща, проведохме разговор и ме убеди да го последвам в политическия проект, който създава.“