17 Март, 2026

Арестуваха бивш сътрудник на Медведев за присвояване на $62 млн.

Арестуваха бивш сътрудник на Медведев за присвояване на $62 млн.

Дмитрий Медведев

Задържан е бившият министър Михаил Абизов

Абизов бе обвинен в ръководство на престъпна група, за която се твърди, че е източила 4 милиарда рубли от две енергийни компании в Сибир и ги е внесла в банки в чужбина. Михаил Абизов беше министър по координацията на дейността на отвореното правителство в периода 2012 - 2018 г. и отговаряше за информационните технологии и усилията за увеличаване на прозрачността в работата на правителството. Обвиненията срещу него са за създаване и ръководство на престъпна група, злоупотреба със служебно положение и измама в големи размери. Адвокат на Абизов каза пред Интерфакс, че клиентът му категорично отрича обвиненията.

Абизов беше близък сътрудник на бившия руски президент Дмитрий Медведев, който беше държавен глава в периода 2008 - 2012 г., когато ограниченията за последователни мандати накараха Владимир Путин да се премести на премиерския пост. След завръщането на Путин в президентството през 2012 г. Медведев стана министър-председател и постави Абизов на висш пост в кабинета. Той напусна правителството миналата година, но продължи да бъде негов съветник като член на работна група по въпросите на държавния контрол над публичните разходи.

Според руски медии напоследък Абизов живее в Италия и САЩ и преди ареста си е бил подмамен да се завърне в Русия с покана за тържество за рождения ден на дългогодишен негов колега. Той е бил арестуван веднага след кацането си в Москва с частен самолет.

Настоящите обвинения се отнасят до частния бизнес на Абизов в периода 2011 - 2014 г. Руски следователи обаче са изразили намерение да разследват и дейността му като министър за евентуални престъпления.

Това би могло да има последствия за неговия политически покровител Дмитрий Медведев. Според политически наблюдатели е възможно той да се надява да се завърне на президентския пост след изтичането на настоящия шестгодишен мандат на Путин през 2024 г.

Абизов започна своя бизнес като студент в началото на 90-те години с внос на хранителни продукти от България. В началото на новия век той купува няколко строителни компании, с които създава Група Е4 - един от най-големите частни подизпълнители в руската енергетика.

Според "Форбс" през 2014 г. Абизов е имал активи на стойност 1 милиард долара, но от следващата година изпадна от класацията.
Сподели:

Коментари (0)

 Солидарност и подкрепа: Крал Чарлз прие Зеленски в Бъкингамския дворец

Солидарност и подкрепа: Крал Чарлз прие Зеленски в Бъкингамския дворец

Предстои подписване на ново споразумение между Обединеното кралство и Украйна в сферата на отбраната

Израел елиминира и шефа на милициите "Басидж" - Голамреза Солеймани

Израел елиминира и шефа на милициите "Басидж" - Голамреза Солеймани

"Басидж" под командването на Солеймани беше отговорен за бруталните репресии срещу иранския народ

Шон Пен към украинските военни: Срам ме е от американския паспорт

Шон Пен към украинските военни: Срам ме е от американския паспорт

В обръщението си актьорът им благодарил за съпротивата срещу руската агресия и подчертал, че борбата им има значение не само за Украйна