22 Декември, 2025

Нов скандал в автомобилния бизнес: Арестуваха боса на "Ауди"

Нов скандал в автомобилния бизнес: Арестуваха боса на "Ауди"

Рупърт Стадлер, снимка: Youtube

Рупърт Стадлер е замесен във фалшификацията на вредни емисии на колите

Изпълнителният директор на „Ауди” проф. Рупърт Стадлер е арестуван заради връзката си със скандала за фалшифицирането на вредните емисии на колите, произведени от компанията майка „Фолксваген”, заявиха прокурори от Мюнхен, съобщава Канал3. „Заповедта за арест е на база опасения за укриване на доказателства”, уточняват обвинителите.

От компанията потвърдиха новината за ареста и допълниха, че "г-н Стадлер е невинен до доказване на противното".

Миналата седмица от прокуратурата заявиха, че Стадлер и друг член на управителния съвет се считат за заподозрени от 30-ти май.

„Всеки от тях е обвинен в измама за това, че пряко или косвено са участвали във фалшифицирането на удостоверенията. Става въпрос за удостоверенията за изхвърлените газови емисии от автомобилите, като въпросните са били оборудвани със специални устройства, отчитащи грешна информация и занижаващи данните при тестове”, се казва още в изявлението.

Преди няколко месеца прокурорите от Мюнхен и Брауншвайг започнаха разследване във връзка с действията на „Фолксваген” и „Ауди”, след като от компанията майка признаха през 2015 г., че са използвали софтуер за манипулация на отчетените газове при тестове.

Сподели:

Коментари (0)

Дания привиква посланика на САЩ заради назначаване на американски пратеник в Гренландия

Дания привиква посланика на САЩ заради назначаване на американски пратеник в Гренландия

„Аз съм дълбоко възмутен от назначението на подобен специален пратеник, както и от изявленията на Доналд Тръмп, които намирам за напълно неприемливи“, заяви външният министър на Дания Ларс Локе Расмусен

Руски удар причини пожар в пристанище в Одеска област, повреден е и енергиен обект

Руски удар причини пожар в пристанище в Одеска област, повреден е и енергиен обект

В нощта срещу 22 декември Русия е атакувала критична инфраструктура в Одеса и областта с дронове. 30-годишен мъж е ранен.

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

На срещата на върха в Брюксел се реши да се отпусне на Украйна кредит в размер на 90 млрд. евро. Анонимен представител на Елисейския дворец настоя, че Макрон е изиграл решаваща роля в сключването на сделката.