17 Август, 2026

Арестуваха в Русия саратник на Немцов и критик на Путин

Арестуваха в Русия саратник на Немцов и критик на Путин
Владимир Кара-Мурза

Журналистът Владимир Кара-Мурза е един от малкото опозиционери, останали в родината си

В Русия бе задържан Владимир Кара-Мурза - опозиционер, критикуващ инвазията в Украйна, предаде "Франс прес", като се позова на неговия адвокат Вадим Прохоров.

Мотиви за извършения до дома на Кара-Мурза арест в Москва не са посочени. Но е факт, че Кара-Мурза разкритикува войната с Украйна няколко пъти през последните дни.

40-годишният бивш журналист бe близък до убития през 2015 г. недалеч от Кремъл опозиционер Борис Немцов, и до изпадналия в немилост бивш олигарх Михаил Ходорковски. Един от основните руски опозиционери, останали в страната, той твърди, че е бил отравян на два пъти - през 2015 и 2017 г., заради своята политическа дейност, припомня АФП.

Руските власти затегнаха наскоро своя законодателен арсенал срещу критиците на т. нар. "специална военна операция" в Украйна. Публикуването на "фалшиви информации" за въоръжените сили, например, се наказва с до 15 години затвор, отбелязва агенцията.

И допълва, че руската военна операция в съседната страна е придружена от репресии у дома. Хиляди демонстранти са задържани, неправителствени организации и независими медии - принудени да спрат работа, а достъпът до няколко социални мрежи е блокиран по указание на властта в Кремъл, посочва АФП.
Сподели:
The Atlantic: Военни симулации показват, че САЩ може да оставят Европа сама срещу Русия

The Atlantic: Военни симулации показват, че САЩ може да оставят Европа сама срещу Русия

Изданието отбелязва, че през последните месеци лидерите на НАТО все по-често предупреждават за възможността от мащабен конфликт, който да обхване едновременно Европа и Азия.

Тръмп: Ако Оман ни пречи, ще го разбомбим до дупка

Тръмп: Ако Оман ни пречи, ще го разбомбим до дупка

Изявлението идва на фона на съобщенията от Иран, че Техеран води преговори с Оман за възможното отваряне на Ормузкия проток

Пентагонът сключи сделка за доставки на ракети „Томахоук“ за 22,9 млрд. долара

Пентагонът сключи сделка за доставки на ракети „Томахоук“ за 22,9 млрд. долара

„Министерството използва всички налични инструменти, за да отговори на нуждите на текущите ни операции“

Коментари (0)