22 Април, 2026

Арестуван украинец в Италия отказа екстрадиция в Германия за „Северен поток“

Арестуван украинец в Италия отказа екстрадиция в Германия за  „Северен поток“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Чрез украински преводач обвиняемият е заявил пред съда в Болоня, че отказва германската молба за екстрадиция и че по време на взривовете се е намирал в Украйна


Украински гражданин, задържан тази седмица в Италия във връзка със саботажа на подводните газопроводи „Северен поток“ през 2022 г., отказа да бъде екстрадиран в Германия, съобщават медии.

49-годишният мъж, посочен от италианската прокуратура като Серий К., а в медиите назован като Серий Кузнецов, е арестуван по подозрение, че е част от украинска група, поставила експлозиви върху тръбопровода през септември 2022 г. Това е първият арест по случая, който е силно политически чувствителен на фона на пълномащабната руска инвазия в Украйна от февруари 2022 г. и западната подкрепа за Киев.

Чрез украински преводач обвиняемият е заявил пред съда в Болоня, че отказва германската молба за екстрадиция и че по време на взривовете се е намирал в Украйна, съобщи агенция „Анса“. Следващото съдебно заседание е насрочено за 3 септември, като дотогава той ще остане в ареста.

Серий К. е задържан в бунгало в провинция Римини въз основа на европейска заповед за арест. Германските разследвания насочват към украинска клетка от петима мъже и една жена като извършители на атаката. Смята се, че групата е наела яхта, за да осъществи операцията, съобщават списание „Шпигел“ и други медии. Според германската прокуратура именно Серий К. е използвал фалшиви документи, за да наеме плавателния съд, отплавал от германския град Росток към мястото на взривовете.

Веднага след саботажа Западът обвини Русия, която вече беше под санкции заради нападението над Украйна. Москва от своя страна насочи обвиненията към Киев. Германските прокурори издадоха миналата година заповед за арест на друг украинец – Володимир З., инструктор по гмуркане с последен известен адрес в Полша, за когото се смята, че е един от водолазите, заложили експлозивите. В операцията вероятно е участвало и семейство, управляващо школа по гмуркане, съобщава германската обществена телевизия ARD.

Случаят поставя Германия и Украйна в деликатна ситуация, тъй като Берлин твърдо подкрепя Киев в борбата му срещу руската агресия. Президентът Володимир Зеленски отрече правителството му да е знаело за какъвто и да било план за унищожаване на газопроводите. |БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Мелони размаза Соловьов: Тези карикатури няма да ни накарат да променим курса си

Мелони размаза Соловьов: Тези карикатури няма да ни накарат да променим курса си

Пропагандист№1 на Кремъл известен с агресивната си реторика, отправи лични нападки срещу Мелони на 21 април след срещата ѝ с украинския президент Володимир Зеленски в Рим, наричайки я с обидни квалификации

Тръмп: Много ценя, че Иран уважи молбата ми и прекрати планираната екзекуция на 8 жени

Тръмп: Много ценя, че Иран уважи молбата ми и прекрати планираната екзекуция на 8 жени

Правозащитни организации обвиняват Ислямската република, че използва смъртното наказание за сплашване на обществото и засилва екзекуциите на политически затворници

Зеленски: Не сме предлагали Донбас да стане "Дониленд" в чест на Тръмп. Важното е да няма „Путинленд“

Зеленски: Не сме предлагали Донбас да стане "Дониленд" в чест на Тръмп. Важното е да няма „Путинленд“

Държавният глава на Украйна изрази увереност, че тристранна среща между неговата страна, САЩ и Русия трябва да се състои. "Няма да преговаряме само в Русия и Беларус", заяви той