25 Декември, 2025

Откритие край Ахтопол е напът да преобърне представите за историята на региона

Откритие край Ахтопол е напът да преобърне представите за историята на региона

снимка: стоп кадър БНТ

Археолози са попаднали на уникална църква и са намерили над 200 интересни артефакта от различни периоди, сред които и мощите на Агатополския митрополит, а най-старите са от 3-ти век

Археологическо откритие в Ахтопол е на път да преобърне представите за историята в региона.

Насред скалите на нос „Св. Яни“ в Ахтопол е разкрита най-дългата старинна църква по Южното Черноморие. Откритието може да преобърне представите за историята на този регион, коментират археолозите, участвали в изследването. 

Изследователи откриват и над 200 интересни артефакта от различни периоди, като най-старите са от 3-ти век. Има и предположения, че в района се крият и мощите на Агатополския митрополит.

Южно от пристанищния залив на Ахтопол, на място, което е било отписано като културна ценност и за което има писмени документи, че няма нищо - археолозите разкриват църква, предава БНТ.

Д-р Петранка Неделчева, зам.-ръководител на археологическите разкопки: „Засега, намираме една от най-дългите църкви на Южното Черноморие - някъде около 20 метра. Което зададе много научни въпроси към нас – затова кой е резидирал в самата постройка, какво се е случвало през вековете тук. Знаем, че самата църква е построена някъде между 12-13 век."

Артефакти, разкрити под основите на църквата, показват, че мястото е било обитавано много преди храмът да бъде изграден.

Ето какво разказва Елена Ендарова, археолог към НИМ : „Имаме келтски катарами, много са интересни, защото те са военни и са от Римската епоха. Също така имаме монети, които са от 6-и век и вече по-масово разпространените монети, които са средновековни и османски, но и от по-късните периоди. Тоест ние имаме материали, които ни показват едно широко обитание на самото място."

Станислав Димитров, кмет на Ахтопол споделя, че е изключително важна за града всяка една частица, която разкриваме, за да можем да съберем целия пъзел на неговата история".

Нос „Св. Яни“ е бил посещаван, спомнят си местните хора, но не е правил впечатление на археологическа находка.

По думите му "преди това мястото е било граничната застава. И като хора рибари, спирахме тук на боруна, качвахме се по едни стълбички, за да дадем документа, за да ни разрешат да влезем в открито море."

Някога това място е било абсолютно равен терен и разкритията са били незначителни.

В „Музея на котвата“ в Ахтопол вече са изложени най-интересните артефакти при разкопките на старинната църква.

Д-р Петранка Неделчева, зам.-ръководител на археологическите разкопки споделя: „През 17-и век има казашки нападения. Открихме много гюлета във връзка с това. И бива разрушен самият манастир. Всъщност, когато казаците нападат самия манастир, те отвличат монасите, след което искат откуп за тяхното освобождаване. Били са чисто пиратски набези“.

А че в църквата е имало ценни вещи, доказва откриването на керамична чашка от Кютахия с подобие на сериен номер в нея, каквито са имали само 6% от тях. Друга находка доказва, че храмът е бил последният дом на висш духовник.

Елена Ендарова, археолог към НИМ разказва: „По исторически извори се смята, че тук някъде се намират останките от Агатополския митрополит, но все още това не е сигурно. Имаме досега разкрити 89 гроба. Във вътрешното пространство на църквата, точно пред абсидата, бяхме разкрили останки от двама индивида – те са на мъже. Единият беше с оцветени червени кости, което ни подсказа, че става въпрос за някой духовник, който е бил важен и е бил облечен с червени дрехи“.

Амбицията на местната власт е малкият полуостров да се превърне в голям археологически комплекс.

Разкопките за тази година приключиха и обектът вече е зазимен, но през пролетта археолозите отново ще се върнат, за да разкрият още по-голяма част от старинната църква.

Сподели:

Коментари (0)

Думи за самотници - ​Бъдни вечер и Рождество!

Думи за самотници - ​Бъдни вечер и Рождество!

Спомени от детството - най-красивите, мили, леко сантиментални, тайнствени и зимни, много зимни...

Загадките на Рождество, които може би ще ви изненадат

Загадките на Рождество, които може би ще ви изненадат

Запознайте се с 15 интересни факта от приказната история за Дядо Коледа - белобрадият старец, който ни носи най-хубавите подаръци за малки и големи

Спомен за Бъдни вечер 

Спомен за Бъдни вечер 

Емоционален разказ за една Коледа, в която хората бяха по-близо един до друг...