4 Юни, 2026

Доц. Михаил Груев: Дареният архив на Иван Костов е ценен принос към изследванията на прехода

Доц. Михаил Груев: Дареният архив на Иван Костов е ценен принос към изследванията на прехода
Доц. Михаил Груев

В този час Държавна агенция "Архиви" официално приема дарението

На 10 октомври отбелязваме Професионалния ден на архивиста, който през година той е ознаменуван със значимо събитие - дарението на личния архив на Иван Костов, бивш министър-председател и една от ключовите фигури в българския политически преход, предаде БНР. В този час Държавна агенция "Архиви" официално приема този ценен принос, който включва 6 линейни метра документи на хартия, както и голямо количество електронни материали.

Дарението съдържа документи от целия житейски път на Иван Костов - от ученическите му бележници и дипломи до дейността му като министър-председател и след това, заяви доц. Михаил Груев, директор на Държавна агенция "Архиви". По думите му, този архив обещава да бъде изключително ценен източник за изследвания, свързани с българския преход.

Доц. Груев подчерта и значимостта на частните архиви, които представляват около 20% от общото документално богатство на Държавния архив, възлизащо на над 97 линейни километра. През последните години агенцията е получила редица важни дарения, включително архивите на рода Станчови, които обхващат три поколения, както и фондовете на видни фигури като Любомир Левчев и Цветан Марангозов.

Въпреки този успех, директорът отбеляза предизвикателствата, свързани с обработката и съхранението на новопостъпилите документи: "Става дума за нови линейни метри, които трябва най-напред да заговорят на архивистите, а след това и на обществото."

Доц. Груев коментира и статута на българските документи, намиращи се в архива на СССР. По думите му няма напредък в разрешаването на този въпрос, а последните контакти с руската страна са осъществени през 2018 година, като в сегашната международна обстановка не се очаква развитие.

Директорът  на Държавна агенция "Архиви" отбеляза, че архивистите играят ключова роля като посредници между документите и техните ползватели - учени, журналисти, изследователи и обикновени граждани, които проявяват интерес към миналото. "Без архивистите това няма как да се случи", посочи доц. Груев.

Сподели:
Асен Василев: ГЕРБ ни държаха на постна пица, Радев ни сложи на капково напояване

Асен Василев: ГЕРБ ни държаха на постна пица, Радев ни сложи на капково напояване

"Това, което аз виждам, е, че "Прогресивна България" показа с първите си действия, че техните политически приоритети са сбъркани.

Опозиция ли? "Прогресивна България" оглави почти всички постоянни парламентарни комисии

Опозиция ли? "Прогресивна България" оглави почти всички постоянни парламентарни комисии

Засега само Комисията за контрол над службите за сигурност ще се председателства на ротационен принцип

След ареста на Мавродиев: Вътрешният министър обяви край на недосегаемите в България

След ареста на Мавродиев: Вътрешният министър обяви край на недосегаемите в България

Изявлението му идва след като стана ясно, че днес е бил задържан Стоян Мавродиев в Сърбия, който бе обявен за национално издирване

Коментари (0)