24 Декември, 2025

Архивите на ДС проговарят - колко точно са имотите на българското мюфтийство

Архивите на ДС проговарят - колко точно са имотите на българското мюфтийство

Архивите на Държавна сигурност са ценни не само с документирането на репресиите по време на комунистическия режим, но и с това, че в тях често могат да бъдат открити и важни архиви на други институции, които тя е наблюдавала.

Такъв документ е един доклад на главния мюфтия и справка към него от 1975 г., в които са описани и имотите на мюфтийството, чиито милионни дългове са актуални тема днес.

По време на тоталитарното управление на БКП мюфтийството е било на държавна издръжка, сочи докладът „Организационно устройство и структура на Главното мюфтийство – София и мюфтийствата в НРБ”, който desebg.com публикува.

Документът съдържа описание и стойност на всички имоти на мюфтийството към средата на 70-те години на ХХ век.

Отделно те са изброени и в справка за недвижимите имоти на мюсюлманските вероизповедни общини в страната (вакъфски имоти). Тяхната обща стойност по това време е близо 1,5 млн. лв.

Архивните материали са включени в сборника „Държавна сигурност и вероизповеданията – част 2. Мюсюлманско изповедание и Католическа църква в България 1944-1991” на Комисията по досиетата, 2017 година.

doc_muft_1.jpg

doc_muft_2.jpg

doc_muft_3.jpg

doc_muft_4.jpg

doc_muft_5.jpg

doc_muft_6.jpg

doc_muft_7.jpg

doc_muft_8.jpg

doc_muft_9.jpg

doc_muft_10.jpg

doc_muft_11.jpg

doc_muft_12.jpg

doc_muft_13.jpg

doc_muft_15.jpg

Сподели:

Коментари (0)

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета