23 Декември, 2025

Архивите проговарят: С карантина заради чума по кокошките БКП спряла освещаването на църква

Архивите проговарят: С карантина заради чума по кокошките БКП спряла освещаването на църква

снимка: интернет

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и вероизповеданията – част 1. Българска православна църква 1944-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2017 г

Комунистическият режим е използвал налагането на карантина заради чума по кокошките, за да се опита да осуети освещаването на църковен храм.

Събитието се разиграва през 1958 г. в Силистренско, а сведенията за него достигат до нас чрез архивен документ на Държавна сигурност, пише  desebg.com. Той представлява препис на строго секретна справка относно: Проведените мероприятия за проваляне освещаването на църква в село Кутловица, Тервелско.

От нея се разбира, че през пролетта на 1958 г. е установена чума по кокошките в две села - Алеково и Кутловица.

Наложена е карантина и ваксинация на птиците. Спряно е всякакво движение на населението, а караули са пазили изходите на двете села.

С автобуса от Силистра, освен ветеринарният лекар пътувал и църковен хор с трима свещеници. Те заминали за гр. Тервел, за да искат разрешение от председателят на общинския народен съвет за освещаване на църквата в село Кутловица.

Дошъл и Русенският митрополит, но предедателят на местната комунистическа власт не се срещнал с него.

Последвал коментар от владиката, че е знаел, че карантината е умишлено поставена, „но всичко правят за тяхна вреда, колкото повече пречат, толкова повече народът настръхва против тях”.

Той призовал да не се смущават от нищо и да отидат на замислената конференция в Силистра, „въпреки всички препятствия, които ни устройват”.

След това митрополитът си заминал без да се срещне с свещеника в село Алеково, в чийто енория е организирано освещаването на църквата (в заглавието на документа е посочено друго село Кутловица).

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и вероизповеданията – част 1. Българска православна църква 1944-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2017 г.

ds_4uma_1.jpg

Сподели:

Коментари (0)

И репортерът Стоян Георгиев напуска бТВ, солидарен с Мария Цънцарова

И репортерът Стоян Георгиев напуска бТВ, солидарен с Мария Цънцарова

Вярвам е почтеността, без значение каква професия имаш, изтъква журналистът

Кабинетът в оставка с редовно заседание ден преди Коледа

Кабинетът в оставка с редовно заседание ден преди Коледа

То е предвидено за 10 часа на 24 декември, като в предварителния дневен ред са включени 49 точки

Сутрешни мъгли, следобед - слънчево и ведро

Сутрешни мъгли, следобед - слънчево и ведро

Максималните температури ще са между 5 и 11 градуса