16 Януари, 2026

Армения и Азербайджан се споразумяха да градят взаимно доверие

Армения и Азербайджан се споразумяха да градят взаимно доверие

Арменското население напусна Нагорни Карабах след операцията на азербайджанските военни, снимка: архив

Баку ще освободи 32-ма арменски пленници, Ереван - двама азербайджански военни

Армения и Азербайджан се споразумяха да предприемат стъпки към нормализиране на отношенията и да разменят военнопленници.

Двете страни се съгласиха "да предприемат осезаеми стъпки, насочени към изграждане на доверие" и потвърдиха "намерението си да нормализират връзките и да подпишат мирно споразумение", се казва в съвместна позиция, цитирана от АФП.

Баку ще освободи 32 арменски военнопленници, а Ереван - двама азербайджански военнослужещи.

И двете страни заявиха, че мирно споразумение може да бъде подписано до края на годината, но мирните преговори - с посредничеството на Европейския съюз, Съединените щати и Русия поотделно - отбелязаха малък напредък.

Армения и Азербайджан ще продължат да обсъждат допълнителни мерки за изграждане на доверие, които ще бъдат предприети в най-близко бъдеще и призовават международната общност да подкрепи техните усилия.

Договореностите бяха постигнати по време на разговори между кабинета на министър-председателя на Армения Никол Пашинян и администрацията на президента на Азербайджан Илхам Алиев.

Външното министерство на Армения съобщи, че Ереван е "отговорил положително на предложението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън да организира срещата на външните министри на Армения и Азербайджан във Вашингтон".

Алиев изпрати войски в Карабах на 19 септември и след само един ден битки арменските сепаратистки сили, които контролираха спорния регион в продължение на три десетилетия, оставиха оръжието и се съгласиха на преговори с Баку. Руските „миротворци“, които бяха разположени по границата на анклава с мисия да предотвратяват прояви на военна сила, не се намесиха при нахлуването на азербайджанската армия. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

Междувременно премиерът на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен подчерта, че „диалогът и дипломацията са правилният път напред“, като приветства факта, че вече е започнал „диалог“.

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

По-късно днес опозиционната лидера ще се срещне в Конгреса с американски сенатори.

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

"В Иран Русия за пореден път се омаза до темето в кръв и стана съучастник в масови убийства", казва той