15 Юни, 2026

Армения върна 4 изоставени гранични села на Азербайджан

Армения върна 4 изоставени гранични села на Азербайджан

Крайъгълен камък в стремежа към дългосрочно мирно споразумение

Армения се съгласи да върне 4 изоставени гранични села на Азербайджан - стъпка, която двете страни оцениха като важен крайъгълен камък в стремежа към дългосрочно мирно споразумение.

„Армения се съгласи да върне четири села, които са били окупирани от началото на 90-те години на миналия век“, каза азерският външен министър Айхан Хаджизаде в изявление, пубилкувано в социалните мрежи, цитирано от „Политико“ .

На свой ред външното министерство на Армения разпространи изявление, в което се казва, че предварителното споразумение е постигнато по време на осмия кръг от преговори за определяне на арменско-азербайджанската граница.

Азербайджан настоява за връщането на селата като условие за мирно споразумение след повече от три десетилетия конфликт, съсредоточен най-вече в района на Нагорни Карабах. В предварителното споразумение са посочени селата Баганис Айрум, Асаги Ескипара, Хейримли и Кизилхаджили.

Армения и Азербайджан водиха няколко кървави войни през последните години. /БГНЕС

Сподели:
Ген. Холгер Нойман: Ако Русия нападне НАТО, следват удари срещу Калининград и Петербург

Ген. Холгер Нойман: Ако Русия нападне НАТО, следват удари срещу Калининград и Петербург

„Ако се стигне до конфликт, ние ще защитим всеки сантиметър от нашата територия"

Бенямин Нетаняху: Войната с Иран спаси Израел от ядрено унищожение

Бенямин Нетаняху: Войната с Иран спаси Израел от ядрено унищожение

Той добави, че липсата на действия би поставила милиони израелски граждани в опасност от „масова смърт“

Доналд Тръмп: Ормузкият проток ще бъде отворен напълно от 19 юни

Доналд Тръмп: Ормузкият проток ще бъде отворен напълно от 19 юни

Той посочи, че протокът е „вече частично отворен“, въпреки че все още се извършват действия, с които да се гарантира, че е разминиран

Коментари (0)