Четирима астронавти потеглиха към спътника на нашата планета с най-мощната ракета, създавана от американската космическа агенция
В 1:35 минути българско време започна мисията на NASA „Артемис 2“.
Четирима астронавти потеглиха към Луната на борда на най-мощната ракета (Space Launch System, SLS), създавана от американската космическа агенция след програмата "Аполо".
Това са Рийд Уайзман, Виктор Глоувър, Кристина Кох и Джереми Хансен.
„Страхотна гледка! Имаме страхотен изгрев на Луната.“ - възкликна командирът на мисията Рийд Уайзман няколко минути след началото на полета.
Екипажът се намира в капсулата „Орион“, разположена на носа на ракетата.
Това е първият полет към Луната от 1972 г. насам.
Още от Наука
Откриха торс на Херакъл: Той подсказа за следи от по-древен храм в Хераклея Синтика
Откритите архитектурни елементи и мраморни фрагменти подсказват, че и по-старата сграда е имала култово предназначение, но вероятно е била разрушена от пожар
Метереолог разкрива откъде ни удря мълнията
Природния феномен се причинява от това, че заредената земя привлича облака и при контакт изстрелва мощен противоток
"Джеймс Уеб" наблюдава екстремна екзопланета, на която валят рубини и сапфири
Температурите са толкова високи, че металите се изпаряват и е толкова близо до своята звезда, че една година там трае само 30,5 часа