23 Юни, 2026

"Артемис 2" излетя към Луната (видео)

Снимка: скрийншот - NASA

Четирима астронавти потеглиха към спътника на нашата планета с най-мощната ракета, създавана от американската космическа агенция

В 1:35 минути българско време започна мисията на NASA „Артемис 2“.

Четирима астронавти потеглиха към Луната на борда на най-мощната ракета (Space Launch System, SLS), създавана от американската космическа агенция след програмата "Аполо". 

Това са Рийд Уайзман, Виктор Глоувър, Кристина Кох и Джереми Хансен. 

„Страхотна гледка! Имаме страхотен изгрев на Луната.“ - възкликна командирът на мисията Рийд Уайзман няколко минути след началото на полета. 

Екипажът се намира в капсулата „Орион“, разположена на носа на ракетата. 

Това е първият полет към Луната от 1972 г. насам.

Сподели:
Откриха торс на Херакъл: Той подсказа за следи от по-древен храм в Хераклея Синтика

Откриха торс на Херакъл: Той подсказа за следи от по-древен храм в Хераклея Синтика

Откритите архитектурни елементи и мраморни фрагменти подсказват, че и по-старата сграда е имала култово предназначение, но вероятно е била разрушена от пожар

Метереолог разкрива откъде ни удря мълнията 

Метереолог разкрива откъде ни удря мълнията 

Природния феномен се причинява от това, че заредената земя привлича облака и при контакт изстрелва мощен противоток

 "Джеймс Уеб" наблюдава екстремна екзопланета, на която валят рубини и сапфири

"Джеймс Уеб" наблюдава екстремна екзопланета, на която валят рубини и сапфири

Температурите са толкова високи, че металите се изпаряват и е толкова близо до своята звезда, че една година там трае само 30,5 часа

Коментари (0)