19 Март, 2026

Асанж вече с граждански номер в Еквадор

Асанж вече с граждански номер в Еквадор

Джулиан Асанж

Не е ясно обаче имали вече еквадорско гражданство и паспорт

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асанж, който от над пет години се укрива в посолството на Еквадор в Лондон, е получил граждански идентификационен номер от южноамериканската страна, съобщиха ДПА и Ройтерс. Номер 1729926483 отговаря на провинция Пинчинча в централната част на Еквадор, съобщава в. "Ел универсо", цитиран от БТА.

Според информацията, която се позовава на "надеждни източници", на Асанж може да е бил издаден и паспорт. Агенция "Ройтерс" е открила регистрация на "Джулиан Пол Асанж" в гражданския регистър на Еквадор, който включва само еквадорски граждани. "Ел универсо" пише, че при въвеждане на този номер в данъчната служба на страната излиза името му. Според изданието номерът е бил получен на 21 декември 2017 г.

Говорител на регистрационните служби отказа да коментира дали това означава, че той е получил гражданство. След публикуването на информацията еквадорското министерство на външните работи заяви, че няма да отговаря на "слухове, изкривена или извадена от контекста информация" по случая на Асанж.

Австралиецът живее в малък кабинет в еквадорското посолство, след като Кито му предостави убежище през 2012 година, когато Швеция го разследваше за сексуални престъпления. Шведските власти оттеглиха обвиненията, но Асанж посочва, че се страхува да не бъде арестуван и екстрадиран в САЩ заради публикуването на поверителни документи за войните в Ирак и Афганистан на онлайн платформата.

Британското правителство отхвърли отправена от Еквадор молба да предостави дипломатически статут на основателя на "Уикилийкс". Това съобщи днес "Гардиън", като се позова на говорител на Форин офис, предаде ТАСС.
Сподели:

Коментари (0)

Доналд Тръмп заплаши да унищожи „Южен Парс", цените на петрол отново скочиха

Доналд Тръмп заплаши да унищожи „Южен Парс", цените на петрол отново скочиха

Техеран е провел серия от атаки срещу енергийни обекти в Залива - включително срещу огромното LNG съоръжение Рас Лафан на Катар - в отговор на израелски удар

Арабски държави осъдиха Иран, Саудитска Арабия: Ще отвърнем адекватно на ескалацията

Арабски държави осъдиха Иран, Саудитска Арабия: Ще отвърнем адекватно на ескалацията

Саудитска Арабия си запазва правото да предприеме военни действия срещу Иран, обяви в четвъртък външният министър принц Фейсал бин Фархан след среща в Рияд на министри от около дузина арабски и ислямски страни

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Иля Ремесло подкрепяше войната срещу Украйна, но се разочарова от Путин. За последен път толкова открито диктаторът в Русия беше критикуван от Игор Гиркин-Стрелков и Алексей Навални.