18 Март, 2026

АСБ за първия F-16: Сега е моментът Трета авиационна база да се именува на героя кап. Димитър Списаревски

АСБ за първия F-16: Сега е моментът Трета авиационна база да се именува на героя кап. Димитър Списаревски

Снимка: архив

Пристигането на първия български изтребител F-16 е точният момент правителството да даде на Трета авиационна база името на българския герой капитан Димитър Списаревски, заявиха от Атлантическия съвет на България.

"Днес е голям ден за българската отбрана!
Сега е моментът правителството да именува Трета авиационна база на българския военен герой капитан Димитър Списаревски!
Надяваме се това да стане факт до 12 април, когато е официалната церемония по приемането на новия боен самолет." - се казва в изявление на АСБ.

"На 12 април трябва да отбележим именно това, а не годишнината от полета на съветския космонавт Юрий Гагарин в Космоса. Да се надяваме, че съвпадението на датите е случайно, а не е било мотивирано от натрапена русофилска символика.
Атлантическият съвет на България от 2017 г. настоява Трета авиационна база да носи името на героя Димитър Списаревски.
Авиобазата и до ден днешен погрешно е наричана на името на българомразеца граф Николай Павлович Игнатиев, без да има правно основание за това. Никъде няма официален акт за именуване на авиобазата по този начин." - посочват атлантиците.

"Призоваваме правителството и лично г-н Росен Желязков по повод събитието на 12 април да решат въпроса с името на Трета авиационна база, като тя се именува "Димитър Списаревски"!
Така тази дата ще остане в историята на бойната ни авиация не само като началото на дълго отлаганото технологично превъоръжаване, но и като създаването на традиция военните ни бази да носят имена на наши български военни герои!" - заключават от АСБ.

Сподели:

Коментари (0)

Назарян разговаря с управляващия посолството на САЩ - Макдауъл

Назарян разговаря с управляващия посолството на САЩ - Макдауъл

На срещата, поискана от американска страна, бяха обсъдени важните направления и постигнатите резултати в стратегическото партньорство между България и САЩ

Парламентът гласува окончателно удължителния закон за бюджета

Парламентът гласува окончателно удължителния закон за бюджета

Според внесените промени от служебният кабинет, новият удължителен закон е с валидност докато не бъде приет нов, което трябва да бъде направено от новия парламент след изборите

Ивайло Мирчев: Хората не се интересуват как се правят кремвирши, а искат да разбием модела

Ивайло Мирчев: Хората не се интересуват как се правят кремвирши, а искат да разбием модела

За  Радев не знаем накъде гледа – към ЕС, към САЩ или към Русия - той гледа наоколо, а ние винаги сме гледали повече към Брюксел